Chleb pszenno żytni na zakwasie – przepis na chleba dla początkujących

chleb pszenno zytni na zakwasie przepis

Prosty przepis dla początkujących. Każdy wytrawny domowy piekarz ma już swoje wypróbowane sposoby i przepisy. Dobry początek przygody z własnym chlebem to otwarta droga do kontynuowania tego kierunku. Kilka porad dla tych co są na początku.
Najłatwiej zacząć od najprostszych przepisów i właśnie przepis na chleb pszenno-żytni na zakwasie do takich należy.

Podstawowe składniki

  • Mąka żytnia TYP 720;
  • Mąka pszenna TYP 750;
  • Mąka żytnia TYP 2000 na zakwas;
  • Sól kamienna niejodowana;
  • Woda.

Proponowany przepis jest na wykonanie 2 bochenków upieczonych w foremkach do chleba z wykorzystaniem piekarnika.

Zakwas

Jak zrobić zakwas, dowiecie się z naszego prostego przepisu na domowy zakwas na chleb.

Zaczyn

150 gram mąki żytniej należy połączyć ze 150 gramami mąki pszennej. Z przygotowanego wcześniej zakwasu należy odlać 200 gram i dolać do tego 0, 3 litra wody, wymieszać, dołożyć zmieszaną mąkę i wszystko dobrze wyrobić na jednolitą lekko płynną masę. Tak przygotowany zaczyn przykryty lnianą ściereczką potrzebuje około 12 godzin na przerobienie, w tym czasie powinien zwiększyć swoją objętość.

Ciasto

Do gotowego zaczynu należy dodać porcję zmieszanej mąki według wskazania 150 gram mąki żytniej+150 gram mąki pszennej. Całość dokładnie wyrobić dodając 1 szklankę wody i 1 ½ łyżkę soli.
Dobrze wyrobione ciasto należy przełożyć do foremek i zostawić na kilka godzin do ponownego wyrośnięcia. W tym czasie ciasto powinno zwiększyć swoja objętość co najmniej o połowę.

Pieczenie

Piekarnik należy rozgrzać do 250 stopni wstawić foremki i piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 220 stopni i piec przez kolejne 15 minut. Po tym czasie należy delikatnie wyjąć niedopieczone bochenki i ułożyć na kratce w piekarniku i piec przez 25 minut. Po tym czasie należy ostrożnie wyjąć bochenki i postukać od spodu, jeśli będzie „głuchy” odgłos chleb jest upieczony. Po wyłączeniu piekarnika bochenki należy pozostawić wewnątrz na kilka minut po czym wyjąć i studzić na kratce.

Pomocne uwagi

Jako foremki dobrze sprawdzają się sylikonowe, jeśli blaszane to wysmarować tłuszczem przed włożeniem ciasta, lub wyłożyć papierem do pieczenia.
Czas wzrostu zaczynu i ciasta bywa różny i zależny jest od panujących temperatur otoczenia, w ciepłe dni trwa to krócej w chłodne dłużej.

Read Previous

Chleb pszenno żytni na podmłodzie i zakwasie – prosty przepis na chleb

Read Next

Chleb żytni razowy z sezamem na miodzie z mniszka – Łatwy przepis na chleba

Most Popular