Ciasto drożdżowe – jak zrobić idealne ciasto na drożdżach

chalka drozdzowa

Ze wszystkich rodzajów ciasta, ciasto drożdżowe można bezpiecznie nazwać najpopularniejszym. Robi się z niego bułki, ciasta i placki, chleb, pączki, ciasta wielkanocne, pizzę i wiele innych. Analizę wszystkich rodzajów ciasta drożdżowego, podstawowe zasady pracy z nim oraz wyjaśnienie procesów zachodzących ze składnikami podczas wyrabiania i wyrastania zostawimy na osobny fundamentalny artykuł.

A dzisiaj dzielę się ściągawką, która pozwoli Wam szybko nawigować, jak zagniatać i formować większość rodzajów ciasta drożdżowego. I zdobyć milion podziękowań od zadowolonych degustatorów Twoich bułek lub ciast.

 1.  Prawidłowo policz drożdże. Świeże i suche drożdże są wymienne w przepisach. Świeże i suche drożdże szybkodziałające (błyskawiczne) zastępuje się w stosunku 3 do 1. Oznacza to, że jeśli przepis mówi o 15 g świeżych drożdży, zastępuje się je 5 g błyskawicznych i odwrotnie. Jeśli użyjesz suchych drożdży aktywnych, wówczas proporcja wyniesie 2,5 do 1, a zamiast 15 g świeżych, musisz wziąć 6 g aktywnych.
 2. Używaj składników o temperaturze pokojowej. Zimne składniki automatycznie wydłużą czas wyrastania. Dlatego jajka, mleko i inne produkty, które zwykle są przechowywane w lodówce, lepiej wyjąć z niej na godzinę lub nawet 2 przed wyrabianiem ciasta.
 3. Nie przekraczaj temperatury płynu. Jeśli przepis wymaga podgrzania płynu (mleka lub wody) do ugniatania, ważne jest, aby go nie przegrzać. W temperaturach powyżej 45 stopni drożdże zaczynają obumierać. I takie ciasto albo nie rośnie, albo źle rośnie. Z tego samego powodu ważne jest schłodzenie stopionego masła, jeśli wymaga tego przepis.
 4. Pamiętaj, aby przesiać mąkę. Pozwala to pozbyć się grudek i ciał obcych, które mogą znajdować się w produkcie – w mące, na przykład, krupa z worków, często znajdują się niezmielone ziarna pszenicy i inne wtrącenia. Ponadto szybciej uzyskasz gładką konsystencję ciasta.
 5. Dokładnie zagnieść ciasto. W cieście drożdżowym jest ważne, aby było bardzo dobrze wyrabiane. Nieważne czym – rękami na stole czy z hakiem w maszynie kuchennej. Przy dokładnym ugniataniu w cieście rozwija się gluten, a miękisz gotowego wypieku okazuje się bardziej elastyczny i lekki. Wyrabiaj ciasto przez co najmniej 10 minut. W rezultacie powinno być gładkie, bez grudek i wtrąceń. Ale jednocześnie może pozostać lepkie (ten moment zależy od konkretnego przepisu).
 6. Kompetentnie przyspieszyć wyrastanie ciasta. Najlepszą opcją wyrastania większości rodzajów ciasta drożdżowego jest temperatura pokojowa. Ale jeśli chcesz przyspieszyć ten proces (lub temperatura w Twojej kuchni jest niższa niż 20°C), możesz włożyć miskę z ciastem do miski z gorącą wodą. Lub przykryć ręcznikiem i odłożyć w ciepłem nie przewiewne miejsce. Jednocześnie pamiętaj o zasadzie 45 stopni (nigdy nie przekraczaj tej temperatury) z trzeciego akapitu tej ściągawki.
 7. Formowanie z olejem zamiast mąki. Podczas formowania ciasta lepiej jest używać nie mąki, ale oleju roślinnego. Nasmaruj nim ręce i powierzchnię roboczą. Dodatkowa mąka może sprawić, że ciasto będzie szorstkie.
 8. Rozciągaj ciasto zamiast rolować. Skuteczniej jest nie rozwałkować ciasta drożdżowego, ale rozciągnąć go rękami. Rozprowadzamy wyprostowane ciasto na powierzchni roboczej, rozciągamy, ostrożnie ugniatając w trakcie, układamy nadzienie, składamy. W ten sposób dwutlenek węgla z pracy drożdży podczas pierwszego rozrastania zostaje zatrzymany w cieście. Wyrastanie ciasta w tym przypadku będzie szybsze. A miękisz będzie lżejszy i bardziej puszysty.
 9. Zawsze daj wyrosnąć ciastu przed samym pieczeniem. Nigdy nie zaniedbuj sprawdzania uformowanych rogali czy ciasta przed włożeniem ich do piekarnika lub smażenia w głębokim tłuszczu. Jeśli nie pozwolisz im wyrosnąć, po upieczeniu, będą zbite i sztywny, a skorupa pęknie i zdeformuje się z prawdopodobieństwem 90%.

I na koniec odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie nowicjuszy:

Dlaczego ciasto drożdżowe nie rośnie?

 • Drożdże złej jakości (data ważności minęła, były źle przechowywane, początkowe produkty złej jakości),
 • W pomieszczeniu jest za zimno (łączymy metody z punktu 4),
 • Drożdże obumarły od zbyt gorącego mleko (patrz punkt 3).

 

Read Previous

Burger – prosty przepis

Read Next

Jak upiec pyszne ciastka – trzymaj się tych podstawowych zasad

Most Popular