Co to jest twardy Cydr

cydr jablkowy

Cydr twardy jest popularnym napojem i orzeźwiającą alternatywą dla gorzkich, chmielowych profili smakowych wielu rodzajów piwa . Dodając cydry do swojego menu napojów, możesz zaspokoić potrzeby swoich gości, którzy niekoniecznie piją piwo. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym rześkim napoju, w tym o zawartości alkoholu, sposobie przygotowania twardego cydru oraz o odpowiednich metodach przechowywania.

Co to jest twardy cydr jabłkowy?

Cydr twardy to napój alkoholowy wytwarzany w wyniku fermentacji soku owocowego, zwykle jabłkowego. Dodatek „twardy” w nazwie służy do odróżnienia tego napoju od jego bezalkoholowego odpowiednika, cydru jabłkowego , który jest wytwarzany przez wyciskanie jabłek w celu uzyskania soku.

W wielu częściach Europy i Ameryki twardy cydr jest znany po prostu jako „cydr”. Do XX wieku określenie „cydr” odnosiło się do napoju alkoholowego. Firmy produkujące soki zaczęły używać słowa „cydr” do oznaczania świeżo wyciśniętego soku jabłkowego, w wyniku czego niektórzy przyjęli termin „cydr twardy”, aby podkreślić różnicę między tymi dwoma napojami.

Czy twardy cydr jest alkoholowy?

Twardy cydr to napój alkoholowy. Należy jednak pamiętać, że zawartość alkoholu w nim może się różnić w zależności od marki, cydru, a nawet procesu produkcji.

Zawartość alkoholu w twardym cydrze

Średnio większość twardych cydrów zawiera 4,5% – 7% alkoholu objętościowo, podczas gdy niektóre cydry mają nawet 10% lub 12% alkoholu. Cydry wytrawne mają zwykle wyższą zawartość alkoholu, ponieważ drożdże zużywają większość naturalnych cukrów cydru.

Czy cydr to twarde piwo?

Cydr twardy nie jest uważany za piwo, mimo że zwykle można go znaleźć na liście piw. Jedyną cechą wspólną tych dwóch napojów jest to, że oba są sfermentowane. Piwo definiuje się jako sfermentowany napój alkoholowy warzony ze słodu i aromatyzowany chmielem. Z drugiej strony cydr jest definiowany jako napój alkoholowy wytwarzany ze sfermentowanego soku owocowego, zwykle z jabłek. Fakt, że cydr nie zawiera słodu ani chmielu, czyni te dwa napoje wyjątkowymi.

Warto zauważyć, że cydry chmielone stają się modne w barach i na listach piw . Te cydry zawierają chmielowe smaki i aromaty zwykle występujące w piwie, ale nadal nie są warzone ze słodu, co czyni je doskonałym bezglutenowym substytutem piwa. Podobnie jak twardy seltzer, cydry twarde stanowią lżejszą alternatywę dla piwa w menu barowym.

Różne rodzaje twardego cydru

Istnieje kilka odmian twardego cydru, które przemawiają do osób o różnych smakach. Różne rodzaje cydru są określone przez ich poziom słodyczy, a większość z nich jest dostępna w wersji niegazowanej lub gazowanej.

  • Suchy cydr: Suche twarde cydry mają mniej niż 0,5% cukru resztkowego i często są bardziej kwaśne niż inne rodzaje. Ponieważ drożdże zużywają większość naturalnych cukrów cydru, ten mniej słodki napój zawiera również wyższą zawartość alkoholu niż inne cydry. Większość wytrawnych cydrów dojrzewa w dębowych beczkach, aby uzupełnić ich właściwości mineralne i smakowe.
  • Off-Dry Cider: Off-dry cydr ma nieco więcej treściwości niż jego wytrawny odpowiednik i zazwyczaj zawiera 1-2% resztkowego cukru. Te cydry wydają się być gładsze i mają bogatszy smak.
  • Cydr półwytrawny i półsłodki: cydry półwytrawne zawierają ponad 2% cukru resztkowego, podczas gdy cydry półsłodkie mogą zawierać nawet 4%. Te dwa rodzaje cydru mają podobny smak i mają bardziej serdeczną konsystencję oraz wyraźniejszy smak jabłek.

Cydry wyróżniają się także owocami użytymi w ich recepturach. Nie ma ograniczeń co do owoców, których można użyć do przygotowania twardego cydru. Podczas gdy jabłka i gruszki są najpopularniejszymi rodzajami cydru, możesz użyć wszystkiego, od śliwek i brzoskwiń po truskawki i ananasy.

Jak zrobić twardy cydr

Jeśli jesteś zainteresowany zrobieniem własnego twardego cydru, możesz nie wiedzieć, od czego zacząć. Poniżej zamieściliśmy przepis na twardy cydr, który poprowadzi Cię przez ten proces. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zrobić twardy cydr jabłkowy.

Przepis na twardy cydr

  1. Zdobądź świeży sok: To, czy kupisz świeżo wyciskany sok bez konserwantów, czy też wydrążysz i obierzesz własne owoce, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli używasz świeżych owoców, musisz oczyścić jabłka (lub pożądane owoce) oraz odpowiednio zmiażdżyć je i wycisnąć za pomocą wyciskarki do owoców.
  2. Dodaj drożdże: Wybierz preferowane drożdże i dodaj je do soku, aby rozpocząć proces fermentacji.
  3. Pozwól cydrowi fermentować: jeśli twój cydr pachnie zgniłymi jajkami lub palącymi się zapałkami, być może trzeba będzie dodać więcej drożdży. Średnio cydr potrzebuje około dwóch tygodni, aby zakończyć proces fermentacji, a następnie powinien leżeć przez kolejny tydzień, aby drożdże całkowicie zakończyły pracę.
  4. Przelej cydr do czystej wyparzonej bańki: Pozwól cydrowi dojrzewać w naczyniu, aż osiągnie pożądany smak.
  5. Dodaj środek klarujący wino (opcjonalnie): środek klarujący wino, taki jak żelatyna lub enzym pektynowy, wiąże i rozkłada garbniki i inne niepożądane białka w napoju. Po zakończeniu leżakowania może być konieczne dodanie środka klarującego wino, aby pomóc w klarowaniu płynu.
  6. Butelkowanie cydru: Jeśli chcesz cydr musujący, dodaj odpowiednią ilość cukru do butelki. Jeśli wolisz niegazowany cydr, dodaj niewielką ilość siarczynu, aby zapewnić, że drożdże nie wrócą do życia.

Najlepsze drożdże do cydru

Drożdże do białego wina lub drożdże szampańskie są często uważane za najlepsze drożdże do cydru. Dzieje się tak ze względu na ich energiczny charakter, który pomaga zachować jabłkowy smak cydru. Możesz eksperymentować z innymi typami, takimi jak drożdże Nottingham Ale i drożdże miodowe. Drożdże można kupić online lub w niektórych sklepach z artykułami piwowarskimi.

Dodanie drożdży do soku jest ważnym krokiem, ponieważ rozpoczyna proces fermentacji. Dodawane drożdże pochłaniają cukry obecne w płynie i przekształcają je w alkohol. Tak więc, im więcej cukru zawiera napar, tym wyższa będzie zawartość alkoholu.

Jak przechowywać jabłkowy cydr

Ponieważ twardy cydr jest fermentowany, nie musi być chłodzony po butelkowaniu, ale będzie smakował lepiej przez dłuższy czas, jeśli będzie przechowywany w chłodziarce do butelek w temperaturze około 4,5 stopni Celsjusza. Uważaj, aby cydr nie zamarzł, ponieważ zabije to drożdże i zmieni smak napoju. Ponadto większość butelek można przechowywać w pozycji pionowej lub na boku bez wpływu na smak cydru.

 

Read Previous

Czy czekolada się psuje?

Read Next

Pomysły na dodatki do lodów

Most Popular