Czy, ugotowałeś zupę, ale przypadkowo ją posoliłeś na sam koniec ? Nie martwa się na zapas, spróbujemy to razem naprawić. Istnieje kilka metod i wszystkie są niezwykle proste, a wszystko, co jest do tego potrzebne, jest najprawdopodobniej na wyciągnięcie ręki, wystarczy je poprawnie zastosować.
Zupa jest częstym gościem na stole obiadowym. Przygotowanie zupy nie jest szczególnie trudne, ale wyważenie jej smaku może być czasem kłopotliwe, zwłaszcza dla tych, którzy gotują ją rzadko lub nawet po raz pierwszy.
Jedni solą zupę na chybił trafił, inni co jakiś czas próbują, a nie którzy ślepo ufają ilości soli w przepisie i jej nie kosztują.
Słony smak jest inny dla każdego z nas. Dla niektórych umiarkowanie słone wydaje się przesolone, a dla niektórych niedosolone wydaje się bez smaku😖. Jest to więc raczej kwestia przyzwyczajeń smakowych. Jednak problem przesolonego jedzenia jest nadal dość powszechny, a najbardziej uderzającym przedstawicielem jest zbyt słona zupa. Jak naprawić sytuację, opowiem w tym artykule.
Co zrobić, jeśli zupa jest za słona?
Przygotowujesz zupę, próbujesz, ale nagle uświadamiasz sobie, że łyżka rosołu to sama sól. Masz dwie możliwości: pozbyć się garnka z rosołem lub spróbować ratować sytuację. I prawdopodobnie wybrałeś drugą opcję, jeśli teraz czytasz ten tekst.
Istnieją więc 4 sprawdzone sposoby, które pomogą Ci poprawić smak Twojej zupy:
- Dodanie surowych ziemniaków;
- Dodanie ryżu;
- Rozcieńczenie bulionu;
- Naprawa zupy już po samym podaniu;
Dodanie surowych ziemniaków
Najpopularniejszą i najłatwiejszą opcją jest włożenie do zupy surowych ziemniaków. Tą metodę możesz wykorzystać, jeśli zupa nie jest jeszcze gotowa, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że się rozgotuje, a składniki nie będą tak apetyczne jak wcześniej.
Ilość ziemniaków zależy od wielkości garnka i tego, jak słona jest zupa. Optymalnie 1 średni ziemniak na 1 litr bulionu, jeśli zupa jest za słona, to 2. Ziemniaki obrać, pokroić na połówki lub ćwiartki (i w zasadzie, jak kto woli, tak aby je odróżnić od innych składników w zupie w trakcie wyjmowania). Włóż ziemniaki do zupy i gotuj przez 10-15 minut, a następnie wyjmij. Ziemniaki wchłoną nadmiar soli i nie zepsują smaku potrawy, ponieważ są dość neutralne.
Dodanie ryżu
Ryż jest silnym absorbentem. Podobnie jak ziemniaki nie ma jasnego smaku, ale doskonale wchłania nadmiar soli. W takim przypadku bardzo wygodne i odpowiednie jest posiadanie pod ręką worków z ryżem. Jedna torebka ryżu wystarczy na 3 litry zupy. Najlepiej nadaje się zwykły ryż, ponieważ nie ma specyficznego smaku i zapachu. Ryż paraboiled absolutnie nie nadaje się, ponieważ może zepsuć smak zupy.
Weź worek ryżu i włóż go do bulionu. Ryż gotuje się około 20 minut, więc nie można go dodawać pod koniec gotowania, aby nie przegotować zupy. Gdy wszystko będzie gotowe, wyjmij saszetkę z garnka i wyrzuć.
Nie dodaje się ryżu bez worka, ponieważ bardzo trudno będzie go wyjąć z zupy.
Rozcieńczenie rosołem
Ta metoda jest dla tych, którzy mają na stanie świeży lub mrożony bulion.
Wyjmij z zupy kilka chochli przesolonego bulionu i dodaj taką samą ilość czystego bulionu. Ilość zależy od preferencji smakowych.
Niektórzy robią to samo, ale z czystą wodą. Nie polecam rozcieńczania zupy wodą. Każdy rosół, nawet warzywny, mięsny, z drobiu lub ryb, jeśli już się zagotował i stał się pachnący, rozcieńczając go wodą, stracisz jego smak. Gotowe kostki bulionowe również nie nadają się, ponieważ sprawią, że zupa będzie jeszcze gorsza ze względu na wysokie stężenie soli.
Podczas gotowania zupy polecam dodać więcej wody do garnka, a następnie odlać nadmiar do innego naczynia. Jeśli nagle przesolisz zupę, będziesz już miał czysty bulion. Lub możesz zamrozić go w pojemniku, aby mieć go na później.
Naprawianie zupy na stole
Zupa jest już zepsuta i żadna z powyższych wskazówek nie może być zastosowana z jakiegokolwiek powodu? Wtedy odpowiednia jest opcja z korygowaniem smaku zupy na stole.
Tutaj wszystko zależy ściśle od rodzaju zupy i nie do każdej zupy pasują poniższe metody.
Śmietana lub majonez
Jeśli masz zupę jak barszcz, całkiem możliwe jest podanie do niej kwaśnej śmietany lub majonezu. Śmietana i majonez rozrzedzą słoność, ale nie każdy lubi je w zupach.
Sucharki
Chleb to neutralny i wszechstronny żołnierz, który dobrze komponuje się z wieloma zupami. Chleb pokroić w drobną kostkę i wysuszyć w piekarniku, aż lekko się zarumieni i stanie się chrupiący. Podawaj sucharki z zupą.
Cóż, na przyszłość, po prostu próbuj zupę po każdej dawce soli, aby zapobiec przesoleniu. I nigdy nie sól dużo na raz, lepiej rób to po trochu i spróbuj 5 razy zanim zaczniesz torturować się słoną zupą. Generalnie lepiej dosolić lub posolić na stole niż przesadzić, ale najlepiej nauczyć się smakować i rozumieć smak.