Czerstwy chleb – co zrobić z czerstwego i suchego pieczywa?

bulka tarta z szuonego chleba

Jeżeli zadajesz sobie to pytanie, to prawdopodobnie nie przeczytałeś naszego poradnika o tym, co zrobić, żeby pieczywo dłużej zachowało świeżość. Sugerujemy nadrobić to przeoczenie, ale mamy też dobrą wiadomość – to, że chleb sczerstwiał, nie oznacza, że powinieneś go wyrzucić! Wręcz przeciwnie, z czerstwego chleba i bułek można zrobić mnóstwo dobrego.

Co na przykład?

  • Bułka tarta;
  • grzanki do zupy;
  • zapiekanki i wiele innych.

Czerstwe bułki na bułkę tartą

Większość przepisów zawierających bułkę tartą (czyli po prostu paczkowane okruszki 😉) wymaga pieczenia, suszenia, smażenia czy grillowania. Dla Ciebie to świetna wiadomość, ponieważ oznacza, że czerstwe bułki, które właśnie odkryłeś w chlebaku, świetnie się nadają do zrobienia domowej bułki tartej. Czerstwy chleb również nadaje się na bułkę tartą, ale raczej używajmy tego bez nasion i najlepiej z mąki pszennej. Czerstwy chleb traktujmy jednak jako dodatek do bułki tartej.

Jak przygotować bułkę tartą?

Umówmy się, nie jest to najbardziej skomplikowany przepis na świecie. Być może jednak jesteś przyzwyczajony do kupowania bułki tartej w opakowaniu lub nigdy się nie interesowałeś tym tematem.

Są dwa pewne sposoby na bułkę tartą domowej roboty:

  1. Pokrój bułkę, możesz przygotować zwykłe kromki, lub pokroić ją jak na grzanki, w kostkę. Następnie, w uprzednio rozgrzanym do temperatury 120-150 stopni piekarniku, umieść bułkę na blasze na ok. 10-15 minut, aż wyschnie i się zarumieni. Poczekaj, aż ostygnie, następnie umieść np. w plastikowym worku i użyj wałka do ciasta do pokruszenia go;
  2. Możesz również zmielić czerstwe bułki przy pomocy robota kuchennego/miksera i zapiec okruchy na papierze do pieczenia.  W tym przypadku zajmie to około 20 minut do pół godziny.

Gotową „bułkę tartą” możesz trzymać w słoiku lub hermetycznym pojemniku na jedzenie. Polecamy Ci również eksperymenty: wymieszaj bułkę tartą z ziołami i przyprawami tak, aby móc użyć ich w różnych przepisach. Możesz dodać ziół prowansalskich, sproszkowanego czosnku, pietruszki itp. jeśli chcesz nadać swojej mieszance śródziemnomorskiego charakteru. Wymieszaj bułkę tartą z solą, czarnym pieprzem i ostrą papryką lub pieprzem Cayenne,  a uzyskasz świetną panierkę do kurczaka.

Potrzebujesz słodkiej wersji? Dodaj cynamon, gałkę muszkatołową lub brązowy cukier i zadziw gości swoimi wypiekami!

suszenie chleba

Suszenie bułki tartej.

Grzanki do zupy – chlebowy „pewniak”

Niektóre zupy po prostu nie są sobą bez domowych grzanek. Na przykład grochówka. Bez grzanek traci swoją duszę. 😉 Do przygotowania grzanek z czerstwego chleba potrzebujesz w zasadzie jedynie… czerstwego chleba. No i trochę oliwy lub innego tłuszczu, piekarnik i przyprawy według uznania.

Chleb porwij lub pokrój w kostkę, zwilż olejem, umieść na blasze do pieczenia i opiekaj w temperaturze ok. 180 stopni przez 10-15 minut. Jeżeli masz ochotę na grzanki w stylu włoskim (tzw. croutons), które idealnie pasują np. do sałatki Cezar, do oleju dodaj zioła prowansalskie, sól, pieprz i tarty parmezan.

zupa z grzankami

Zupa z grzankami.

Zapiekanki z czerstwego chleba

Zapiekanka to nieśmiertelne danie. Smakuje zawsze dobrze, nieważne czy pod postacią długiej bagietki, zakupionej w podejrzanej budce, z cienką warstwą czegoś, co przypomina pieczarki i kolejną, przypominającą ser, czy też może jako pyszne, domowe danie.

Przepisów na domowe zapiekanki z czerstwego chleba znajdziesz mnóstwo, ogranicza Cię w zasadzie tylko Twoja wyobraźnia. U nas królują klasyki.

zapiekanka z czerstwego chleba

Zapiekanka z grzankami.

Read Previous

Łosoś Gravlax – przepis jak zrobić pysznego łososia w domu

Read Next

Polędwica wieprzowa z ziemniakami – Przepis na obiad

Most Popular