Czy czekolada się psuje?

czekolady

Czekolada się nie psuje. Tak, dobrze przeczytałeś! Jeśli Twoja czekolada pachnie i smakuje normalnie i nie ma na niej pleśni, można ją bezpiecznie spożywać. Data przydatności do spożycia wydrukowana na opakowaniu czekolady oznacza, kiedy jej smak, aromat i odczucie w ustach ulegną pogorszeniu, a nie kiedy jest ona niejadalna. To, jak długo czekolada pozostaje świeża, różni się w zależności od rodzaju czekolady.

Chociaż czekolada się nie psuje, jest kilka winowajców estetycznych i smakowych, przed którymi trzeba się ustrzec. Ciepło i wilgoć zmieniają wygląd i konsystencję czekolady, ale nie psują jej smaku. Jeśli wgryziesz się w kawałek czekolady oczekując pysznego smakołyku i otrzymasz niesmaczny kęs, prawdopodobnie Twoja czekolada wchłonie aromat z zewnątrz. Przechowuj czekoladę w hermetycznym pojemniku, aby zapobiec zmianie smaku.

Jak jest termin ważności czekolady?

Ponieważ zawierają różne ilości masła kakaowego i niestabilnych dodatków, ciemna, mleczna i biała czekolada mają różne daty przydatności do spożycia . Poniżej wyjaśniamy, jak długi termin przydatności do spożycia ma każdy rodzaj czekolady.

Czy proszek kakaowy się psuje?

Pozbawione tłuszczu kakao w proszku nie zepsuje się. Straci jednak swoją moc. Nieotwarte i przechowywane w chłodnym, suchym miejscu kakao w proszku zachowuje bogaty smak przez cztery lata. Po otwarciu kakao w proszku jest najlepsze w ciągu pierwszych dwóch lat przy odpowiednim przechowywaniu.

Czy chipsy czekoladowe się psują?

Data świeżości chipsów czekoladowych koreluje z użytych do ich produkcji rodzajem czekolady. Przechowywanie czekolady w zamrażarce lub lodówce jest faux pas, ponieważ zmieniające się temperatury i wilgoć powodują kwitnienie. Jeśli jednak nie planujesz używać chipsów czekoladowych, możesz przedłużyć ich świeżość nawet o trzy lata, przechowując je w hermetycznym pojemniku w zamrażarce i osiem miesięcy w lodówce.

Czy czekolada mleczna się psuje?

Czekolada mleczna jest bezpieczna do spożycia, chyba że spleśnieje, lub straci głębię smaku. Nieotwarta mleczna czekolada pozostaje bogata i aromatyczna przez około rok po zapakowaniu. Po otwarciu zużyj mleczną czekoladę w ciągu ośmiu do dziesięciu miesięcy. O ile nie ma odpychającego zapachu, smaku lub nie rośnie na niej pleśń, czekolada mleczna jest bezpieczna do spożycia po upływie daty ważności.

Czy ciemna czekolada się psuje?

Ciemna czekolada pozostaje w doskonałym stanie przez dwa lata, jeśli jest nieotwarta i przechowywana w hermetycznym pojemniku z dala od wilgoci i ciepła. Otwarta, ale przechowywana w idealnych warunkach, ciemna czekolada zachowa najwyższą jakość przez około rok. Ponieważ ciemna czekolada nie zawiera produktów mlecznych, jej trwałość jest dłuższa niż mlecznej lub białej czekolady. Jak każda czekolada, ciemna czekolada nie psuje się ani nie jest niebezpieczna do spożycia (chyba że wyraźnie pleśnieje), lub traci smak i aromat.

Czy biała czekolada się psuje?

Biała czekolada jest najlepsza w ciągu sześciu miesięcy od zapakowania, jeśli jest nieotwarta i przechowywana w hermetycznym pojemniku. Otwarta biała czekolada zachowuje świeżość przez około cztery miesiące. Biała czekolada jest najbardziej wrażliwa na ciepło i wilgoć i jest podatna na wykwitanie. Przechowuj ją w chłodnym i suchym miejscu, aby zachować najdłużej  jej świeżość.

Czy czekolada może się zepsuć?

Czekolada może się zepsuć, jeśli zostanie zmieszana z mniej trwałymi składnikami. Podczas gdy źródło tłuszczu w czekoladzie, masło kakaowe, jest wyjątkowo trwałe w przechowywaniu, dodane składniki smakowe mogą stracić ważność i zepsuć czekoladowe smakołyki. Cukierki czekoladowe z którymkolwiek z poniższych składników będą miały krótszą datę przydatności do spożycia i mogą się zepsuć, jeśli nie będą odpowiednio przechowywane:

 • Suszone owoce
 • Karmel/Toffi/Butterscotch
 • Masło orzechowe
 • Inne wilgotne/mokre składniki

Czy przeterminowana czekolada może wywołać chorobę?

Jeśli przeterminowana czekolada nie zawiera domieszek, nie spowoduje choroby. Przeterminowana czekolada będzie miała słaby smak, ale można ją bezpiecznie spożywać, chyba że jest na niej pleśń, ma odrażający zapach lub jest po prostu niesmaczna.

Czy czekolada psuje się, gdy staje się biała?

To, że twoja czekolada zbielała, nie oznacza, że ​​jest zła. Biały film na czekoladzie to zwykle po prostu czekoladowy nalot, naukowy proces krystalizacji tłuszczu lub cukru w ​​​​czekoladzie i wydostawania się na powierzchnię. Oto jak odróżnić pleśń od kwitnienia:

 • Spleśniała czekolada ma biały meszek wyrastający ponad jej powierzchnię i jest puszysta w dotyku;
 • Zbielała czekolada ma kredową warstwę lub szaro-białe smugi na powierzchni i jest śliska w dotyku.

Co to jest rozkwit czekolady?

Czekoladowy wykwit to termin używany przez cukierników do opisania czekolady, która wydaje się być posypana lub pokryta szarymi smugami. Pomimo zmienionego wyglądu, kwitnąca czekolada jest pyszna i bezpieczna do spożycia. Wilgoć i ciepło powodują, że czekolada rozkwita. Ciepło zmienia cząsteczki tłuszczu w tabliczkach czekoladowych, a wilgoć zmienia cząsteczki cukru. Odkryj różnice między wykwitem cukrowym a wykwitem tłuszczowym poniżej.

 • Co to jest wykwit tłuszczu? – Wykwit tłuszczowy pojawia się, gdy czekolada jest wystawiona na działanie wysokich temperatur. Ciepło powoduje, że masło kakaowe mięknie, oddziela się od innych składników i wypływa na powierzchnię. Kiedy czekolada ponownie stwardnieje, będzie miała „rozkwit” kryształków masła kakaowego. Nalot tłuszczu wygląda jak szary nalot lub białe smugi na powierzchni czekolady. Jest to najczęstszy rodzaj wykwitu czekoladowego.
 • Co to jest rozkwit cukru? – Wykwit cukrowy występuje, gdy czekolada jest wystawiona na działanie wilgotnych środowisk (np. wilgoć lub chłodzenie). Wilgoć powoduje, że zawartość cukru odparowuje i tworzy duże kryształy cukru na powierzchni czekolady. Czekolada z kwiatami cukru może wyglądać na skrystalizowaną lub zakurzoną.

Jak naprawić rozkwit czekolady

Nalot czekoladowy pojawia się, gdy tłuszcz lub cukier w tabliczce czekolady wypływa na powierzchnię, można jednak to naprawić, ponownie dodając tłuszcz lub cukier do czekolady. Aby naprawić nalot czekolady, rozpuść czekoladę, zamieszaj, wlej do formy i pozwól czekoladzie ponownie stwardnieć. Ponownie zamieni się w nierozkwitniętą czekoladę.

Czy wykwity czekoladowe wpływają na smak?

Wykwit czekoladowy nie wpływa ani na smak, ani na trwałość czekolady. Jedyną różnicą między wykwitłą i niewykwitłą czekoladą jest jej wygląd. Jeśli nie chcesz sprzedawać kwitnącej czekolady ze względu na jej zmniejszony wygląd estetyczny, rozpuść kwitnącą czekoladę i użyj jej do wypieków, takich jak makaroniki w czekoladzie.

Czy można jeść kwitnącą czekoladę?

Możesz bezpiecznie jeść i cieszyć się kwitnącą czekoladą. Będzie smakować tak samo jak jej nierozkwitnięte odpowiedniki.

Jak przechowywać czekoladę?

Przechowuj czekoladę w zamkniętym pojemniku do przechowywania żywności w spiżarni, aby zachować jej smak i wygląd. Uszczelnienie czekolady w pojemniku do przechowywania zapobiega wchłanianiu smaku. Zarówno ciepło, jak i wilgoć wywołują wykwity czekolady, co jest raczej problemem kosmetycznym niż smakowym, ale klienci mogą być niezadowoleni z wyglądu wykwitającej czekolady. Nigdy nie przechowuj czekolady w wilgotnej lodówce lub zamrażarce, chyba że planujesz z nią piec. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi przechowywania czekolady poniżej, aby dowiedzieć się, jak przechowywać czekoladę.

 • Zamknąć czekoladę w hermetycznym pojemniku. Masło kakaowe pochłania smak wszystkiego, co znajduje się w pobliżu, więc zapieczętowanie czekolady zachowuje jej smak. Hermetyczne pojemniki blokują również dostęp tlenu, co powoduje utlenianie czekolady i powstawanie nieapetycznych smaków.
 • Przechowuj czekoladę w chłodnym i suchym miejscu. Ciepło i wilgoć powodują uszkodzenia kosmetyczne znane jako wykwity czekoladowe. Chłodne, suche środowisko o wilgotności niższej niż 55% i temperaturach w zakresie od 18 do 20 stopni Celsjusza zapewni trwałość masła kakaowego i masy kakaowej podczas przechowywania.
 • Trzymaj czekoladę z dala od światła. Zarówno światło słoneczne, jak i sztuczne powodują utlenianie. Rubinowa czekolada traci część swojego pożądanego różowego odcienia, gdy jest wystawiona na bezpośrednie działanie światła.
 • Nie przechowuj w lodówce czekolady, którą chcesz podać. Wilgoć w lodówce powoduje wykwit cukru i obniża estetykę czekolady. Ponieważ czekolada pochłania aromaty, czekolada przechowywana w lodówce może przybrać smak innych produktów.
 • Zamrażarka może przedłużyć smak i aromat czekolady. Zmieniająca się temperatura i wilgotność mogą powodować wykwity, więc używaj tej metody tylko do czekolady, którą planujesz stopić . Uszczelnij czekoladę przed włożeniem jej do zamrażarki, aby zapobiec zmiany jej smaku.
 • Jak zamrażać i rozmrażać zamrożoną czekoladę bez zmiany jej tekstury: Szok termiczny może zmienić teksturę czekolady. Aby temu zapobiec, najpierw przenieś czekoladę do lodówki na 24 godziny przed włożeniem jej do zamrażarki. Kiedy nadejdzie czas rozmrażania czekolady, włóż ją do lodówki na 24 godziny. Na koniec pozwól jej osiągnąć temperaturę pokojową przed rozpakowaniem.

 

 

 

 

Read Previous

Co to jest papier rzeźniczy?

Read Next

Co to jest twardy Cydr

Most Popular