Czy jajka można zamrozić?

jajka

Jeśli po ugotowaniu zostały Ci żółtka lub białka albo po prostu zastanawiasz się, czy możesz zamrozić jajka, ten artykuł jest dla Ciebie.

Każda gospodyni przynajmniej raz zadała sobie pytanie „czy można zamrozić jajka?”, ponieważ często zdarzają się potrawy, które wymagają nie całego jajka, a tylko białka lub odwrotnie, żółtka. I tak np. po upieczeniu wielkanocnych ciast często pozostaje sporo niewykorzystanych białek, a po ugotowaniu bezy – żółtek zdarzają się też przypadki, gdy jajka po prostu stoją bezczynnie i szkoda je wyrzucać. Nie każdy ma chęć i możliwość od razu je wykorzystać i ugotować z nich danie, no i oczywiście można je po prostu wyrzucić, ale po co, skoro można je zamrozić i wykorzystać do dalszego gotowania?

Czy jajka można zamrozić?

Tak więc, jak wynika z powyższego, możesz zamrozić jajka. Ale ta procedura ma kilka niuansów i wymaga drobnych manipulacji.

Wskazówki dotyczące zamrażania jaj

Świeżość jaj

Zwróć uwagę na świeżość jaj, to ważne. Jeśli jajka są już rozbite, możesz przeprowadzić eksperyment na jajku z tej samej partii, która nie była zaangażowana w gotowanie. Aby to zrobić, istnieje prosty sposób, który pomoże ustalić, czy jajko jest świeże, czy nie. Napełnij głęboki pojemnik wodą, a następnie włóż do niego jajko. Jeśli jajko opadnie na dno, można je uznać za świeże, a jeśli wypłynie na powierzchnię, to nie jest już świeże i lepiej nie używać go do zamrażania.

Zamrażanie jaj w skorupkach

Jajka składają się w 75% z wody, a jak wiesz, woda ma tendencję do rozszerzania się, gdy zamienia się w lód. Oznacza to, że zamrożenie doprowadzi do pojawienia się pęknięć w skorupce, a te z kolei doprowadzą do wietrzenia i do tego, że bakterie mogą wniknąć do wnętrza jaja. Wynika z tego, że nie zaleca się zamrażania surowych jaj w skorupce.

Zamrażanie gotowanych jajek

Nie zaleca się również zamrażania całych gotowanych jaj. Po rozmrożeniu ugotowane białko nie nadaje się już do spożycia, a jego struktura znacznie się pogarsza, staje się luźne i śluzowate. Można jednak zamrozić żółtka ugotowane na twardo, ponieważ po rozmrożeniu zachowują one normalną jakość i smak. Aby to zrobić, oddziel żółtka od białek i umieść je w hermetycznym pojemniku, a następnie włóż do zamrażarki. Po rozmrożeniu żółtka stają się bardziej miękkie.

Jak prawidłowo zamrażać jajka

Możesz zamrozić świeże surowe jajka lub gotowane żółtko (my zajęliśmy się tym trochę wyżej). Jak powiedziałem, jaja w skorupce nie podlegają zamrożeniu, więc teraz powiem ci, jak zrobić to dobrze.

Co jest do tego potrzebne:

  • Silikonowe foremki lub szczelny pojemnik;
  • Trzepaczka lub mikser;
  • Sól;
  • Folia spożywcza lub plastikowa torba.

Zamrażanie białka

Zamrażanie białka nie wymaga specjalnych procedur. Po prostu poluzuj trochę białko za pomocą trzepaczki i przenieś do pojemnika lub formy, przykryj pokrywką lub folią spożywczą i wstaw do zamrażarki.

Zamrażanie żółtka

Zamrożenie żółtka wymaga niewielkiej manipulacji. Aby to zrobić, dodaj trochę soli do żółtka i ubij, aż będzie jasne. Następnie przełóż do formy lub pojemnika, przykryj i wstaw do zamrażarki.

Zamrażanie całych jaj

Zamrażanie całych jaj jest odpowiednie dla tych, którzy później będą używać jajek do omletów, jajecznicy, do ciasta, gdzie potrzebne są roztrzepane jajka itp. Czyli tam, gdzie nie ma znaczenia, że ​​jajko będzie całe, bo po zamrożeniu już nie możliwe zostanie rozdzielanie go na białko i żółtko.

Wbij jajka do miski, dodaj szczyptę soli i ubij na gładką masę, czyli do połączenia się białek i żółtka. Następnie przelej masę jajeczną do pojemnika lub do silikonowych foremek. Nie zapomnij zaznaczyć daty i liczby jaj. Najwygodniej jest zamrażać jajka w foremkach na muffiny, w takich formach zwykle mieści się jedno duże jajko, ponieważ nie zawsze potrzeba 2 lub więcej jajek naraz. Następnie przykryj pojemnik pokrywką lub wyłóż folią spożywczą i wstaw do zamrażarki do następnego użycia.

Jak rozmrozić jajka

Aby rozmrozić jajka, po prostu wyjmij je z zamrażarki i włóż do lodówki do całkowitego rozmrożenia, wygodniej jest to zrobić wieczorem. Jeśli czas jest ograniczony, pozostaw jajka w temperaturze pokojowej, aby szybciej się rozmroziły, ale nie możesz ich przechowywać przez długi czas w temperaturze pokojowej.

 

 

Read Previous

Czym jest gluten: prawda i mity

Read Next

Sałatka z makaronem i suszonymi pomidorami

Most Popular