Czy powinieneś kupić nowy lub używany sprzęt do restauracji?

sprzet do restauracji

Wyposażenie restauracji to duży wydatek, dlatego ważne jest, aby zainwestować w odpowiedni sprzęt. Ale czy lepiej kupić nowy sprzęt? A może powinieneś spróbować zaoszczędzić pieniądze na używanym sprzęcie do restauracji? Omówimy zalety i wady obu opcji, a także zbadamy trzecią opcję, zwaną sprzętem ze zwrotów lub z wadami kosmetycznymi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o różnych typach wyposażenia restauracji i który rodzaj jest odpowiedni dla Ciebie.

Nowe wyposażenie restauracji

Kto nie chce mieć kuchni wyposażonej w lśniący, nowy sprzęt restauracyjny? Nowy sprzęt kuchenny ma najnowsze funkcje i wymaga mniej konserwacji, ale ma też najwyższą cenę. Ale jeśli robisz zakupy mądrze, istnieją sposoby na zrekompensowanie kosztów. Zainwestuj w elementy, które spełniają podwójną funkcję, takie jak piece konwekcyjno-parowe, zamiast kupować dwa osobne rodzaje. Upewnij się, że wybierasz sprzęt energooszczędny, a oszczędności kosztów mediów w miarę upływu czasu mogą pomóc zrekompensować wyższe początkowe koszty sprzętu.

Zrób kilka porównawczych zakupów, a zobaczysz, że niektóre marki sprzętu są tańsze niż inne, i nadal oferują doskonałą wydajność w stosunku do ceny. Weź pod uwagę wielkość swojej działalności i określ, które obszary mogą być obsługiwane za pomocą modelu podstawowego. Czy potrzebujesz pełnowymiarowej frytkownicy, czy wystarczy frytkownica na blatowa?

Masz również możliwość wydzierżawienia nowego sprzętu, co może uwolnić kapitał i zapewnić ciągłość działania. To sprytna opcja dla nowych restauratorów, którzy nie wiedzą jeszcze, jaki będzie ich dzienny obrót. Możesz przetestować nowy sprzęt z opcją zakupu na koniec okresu najmu, jeśli chcesz.

Gdzie kupić nowe wyposażenie restauracji?

Kupuj nowy sprzęt za pośrednictwem renomowanych firm zaopatrzeniowych dla restauracji oraz w sklepach online czy hurtowniach. Szybka wysyłka, szerszy katalog modeli i dostęp do recenzji produktów to tylko niektóre z zalet zakupu wyposażenia restauracji przez Internet.

Zalety nowego sprzętu

 • Gwarancja — nowy sprzęt najprawdopodobniej jest objęty gwarancją, która może pomóc chronić Cię, jeśli coś się zepsuje. Wymiany i naprawy mogą być objęte ubezpieczeniem, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć przestoje.
 • Najnowsza technologia — możesz zaoszczędzić na kosztach pracy, inwestując w sprzęt z najnowszymi funkcjami, takimi jak opcje z obsługą Wi-Fi i inteligentną technologią, czy zautomatyzowaną pracą.
 • Mniej serwisu i napraw— nowy sprzęt powinien być wolny od wad i problemów, co eliminuje kłopoty związane z kosztownymi naprawami.

Wady nowego sprzętu

 • Wysokie koszty początkowe — oczywistym minusem zakupu nowego sprzętu jest koszt. Jeśli otwierasz nową restaurację, zakup całego nowego sprzętu jest znaczną inwestycją.
 • Deprecjacja — kiedy kupujesz nową jednostkę, ostatnią rzeczą, o której myślisz, jest jej odsprzedaż. Warto jednak pamiętać, że nowy sprzęt traci na wartości szybciej niż używany, podobnie jak samochody.

Używany sprzęt restauracyjny

Kupowanie używanego sprzętu do restauracji to ogromna oszczędność pieniędzy, ale wiąże się z pewnym ryzykiem. Używany sprzęt restauracyjny może zawierać niewidoczne usterki, które skutkują kosztownymi naprawami. Nie oznacza to, że nie ma możliwości uzyskania ogromnych rabatów, jeśli dołożysz należytej staranności.

Gdzie kupić używany sprzęt restauracyjny?

Jednym z najlepszych miejsc do zakupu używanego sprzętu restauracyjnego jest renomowany sprzedawca lub sklep internetowy. Wielu sprzedawców testuje i naprawia używany sprzęt, aby upewnić się, że działa, zanim wystawi go na sprzedaż.

Firmy zajmujące się aukcjami restauracyjnymi zajmują się likwidacją całych restauracji, które zostały zmuszone do zamknięcia, co oznacza, że ​​na aukcjach można znaleźć świetne oferty na sprzęt. Wielu licytatorów specjalizujących się w restauracjach zatrudnia przeszkolonych techników, którzy sprawdzają i oceniają sprzęt, zanim zostanie on wystawiony na sprzedaż.

Możesz również nabyć używany sprzęt od prywatnych sprzedawców. Na przykład na grupach Facebook, aukcjach  Allegro lokalnie i OLX istnieje wielu sprzedawców i szeroka gama modeli znanych marek do wyboru. Możesz znaleźć niesamowite oferty, ale jeśli kupujesz używany sprzęt od prywatnego sprzedawcy, bądź ostrożny. Sprzedawca może nie być świadomy wszystkich problemów związanych ze sprzętem.

Jeśli znajdziesz świetną ofertę na używany asortyment od prywatnego sprzedawcy, pamiętaj o kilku z tych wskazówek:

 • Zbadaj sprzedawcę, aby sprawdzić, czy faktycznie był właścicielem sprzętu, czy też jest odsprzedawcą;
 • Poproś o przetestowanie sprzętu przed zakupem i zabierz ze sobą szefa kuchni;
 • Zachowaj ostrożność przy zakupie używanego sprzętu chłodniczego, ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak, możesz stracić zapasy żywności na skutek zepsucia;
 • Piekarniki, kuchenki i frytkownice to najlepsze zakupy z drugiej ręki, ponieważ mają długą żywotność.

Zalety sprzętu używanego

Sprawdź niektóre korzyści związane z zakupem używanego wyposażenia restauracji:

 • Oszczędzaj pieniądze — największą korzyścią płynącą z zakupu używanego sprzętu restauracyjnego są oszczędności. Jeśli musisz wymienić starą jednostkę, możesz nie mieć kapitału na nowe wyposażenie. Jeśli całkowicie wyposażasz nową kuchnię, niezbędne jest cięcie kosztów tam, gdzie to możliwe;
 • Zrób miejsce w swoim budżecie — oszczędzając pieniądze na sprzęcie, możesz przeznaczyć większą część budżetu na inne obszary działalności.

Wady sprzętu używanego

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę potencjalne ryzyko przy zakupie używanego sprzętu restauracyjnego:

 • Ograniczona dostępność — w przypadku używanego sprzętu restauracyjnego musisz wybierać spośród ograniczonej liczby używanych modeli;
 • Brak gwarancji lub historii posiadania — nie będziesz mieć żadnej gwarancji, z której możesz skorzystać, jeśli Twój używany sprzęt wymaga naprawy;
 • Więcej konserwacji i napraw – Starszy sprzęt psuje się częściej i wymaga więcej konserwacji;

Sprzęt wadami kosmetycznymi

Sprzęt z wadami  kosmetycznymi zwany także wyposażeniem restauracji outletowej, to trzecia opcja, która oferuje te same korzyści, co sprzęt używany, ale bez ryzyka.

Co to jest wada kosmetyczna?

Wyposażenie restauracji oznaczone jako z wadą kosmetyczną ma niewielkie uszkodzenia, takie jak wgniecenia, zadrapania lub inne powierzchowne niedoskonałości, które powstały podczas transportu lub przechowywania. Ponieważ urządzenie nie jest już idealne, jest sprzedawane po obniżonej cenie. Jest to dla Ciebie ogromna korzyść, ponieważ model porysowany i wgnieciony jest fabrycznie nowy i często jest jeszcze objęty gwarancją.

Zalety sprzętu outletowego

Kupowanie sprzętu outletowego ma wiele takich samych zalet, jak kupowanie fabrycznie nowego:

 • Fabrycznie nowy sprzęt – Sprzęt porysowany i wgnieciony nigdy nie był używany, więc powinien być wolny od poważnych wad. Możesz również spodziewać się wszystkich najnowszych technologii i wszystkich zalet zupełnie nowego modelu.
 • Gwarancje – Sprzęt Outletowy nadal posiada gwarancję fabryczną, podobnie jak nowy sprzęt.
 • Oszczędność kosztów — tylko z powodu drobnych zadrapań lub wgnieceń sprzęt w sklepach jest oferowany z dużą zniżką, dzięki której można zaoszczędzić setki lub tysiące złotych.

Wady sprzętu outletowego

Istnieją pewne wady związane z zakupem wyposażenia restauracji do zarysowania i wgniecenia zamiast nowego:

 • Ograniczony wybór — jeśli masz na myśli konkretny model, nie ma gwarancji, że pojawi się on w ofercie sprzedającej wyposażenie outletowe. Wybór jednostek jest ograniczony i bywa losowy.
 • Uszkodzenia kosmetyczne — w niektórych przypadkach uszkodzenia kosmetyczne są niepożądane, nawet jeśli urządzenie działa idealnie. W otwartej kuchni chcesz, aby cały sprzęt wyglądał jak najlepiej. To samo dotyczy każdego sprzętu używanego w zastosowaniach przed domem.

Nowe vs używane vs outletowe wyposażenie restauracji

Nowe wyposażenie restauracji kosztuje najwięcej, ale z czasem może przynieść oszczędności ze względu na zwiększoną wydajność. Kupowanie używanego sprzętu restauracyjnego początkowo pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale może prowadzić do dalszych napraw i konserwacji w przyszłości. Sprzęt outletowy oferuje to, co najlepsze z obu rodzajów wyposażenia, nowe modele po obniżonych cenach, jednak ich wybór jest niewielki. Aby zdecydować, która opcja jest dla Ciebie odpowiednia, rozważ kilka z poniższych pytań:

Jaki jest Twój budżet na sprzęt?

Zawsze powinieneś zacząć od budżetu. Ile masz pieniędzy? Ustaw sobie budżet i nie zapomnij myśleć o oszczędnościach.

Jakiego rodzaju sprzętu potrzebujesz?

Niektóre rodzaje sprzętu mają dłuższą żywotność niż inne, co oznacza mniejsze ryzyko przy zakupie używanego. Urządzenia gazowe, kuchenki i frytownice są zwykle bezpieczniejszą opcją niż urządzenia chłodnicze lub całkowicie elektryczne.

 

 

Read Previous

Pomysły na dodatki do lodów

Read Next

Sos do pizzy vs sos do makaronu: jaka jest różnica?

Most Popular