Dlaczego sól jest potrzebna w deserach?

deser

Czy deser stanie się bez smaku i będzie  słony, jeśli dodamy do niego szczyptę soli? I po co w ogóle sól w deserach? Szczegółowo analizuję tę kwestię w artykule.

Zapewne wielu z Was choć raz zadało sobie pytanie: „Po co nam sól w deserach, skoro te potrawy są słodkie?”. Istnieje opinia, że ​​dodając szczyptę soli do deseru, stanie się on bez smaku i będzie miał słony posmak, którego nie chcemy czuć w deserze. Ale w rzeczywistości ten osąd jest błędny, a teraz wyjaśnię, dlaczego ta ceniona „szczypta soli” jest tak ważna w deserach.

Po co solić deser?

Równowaga

Kubki smakowe znajdujące się w naszych ustach wyczuwają cztery rodzaje smaku: słodycz, słoność, gorycz i kwasowość. Równowaga wszystkich czterech walorów smakowych w jednym daniu sprawia, że ​​jego smak jest znacznie bogatszy i jaśniejszy. A w deserach, jak rozumiemy, mogą być owoce i jagody, które dają kwaskowatość i gorycz, składniki śmietankowe i mączne, które dają słodycz, ale co zrównoważonym smakiem? Niewątpliwie sól, którą dodaje się wcześniej do słodkich sosów, śmietany, herbatników, biszkoptów równoważy wszystkie smaki w deserze.

Wzmacnia smak

Oprócz tego, że sól doskonale równoważy smaki potraw, jest również naturalnym wzmacniaczem smaku, który może odsłonić pełny obraz smaku potrawy i sprawić, że będzie ona jeszcze bogatsza i ciekawsza. A sól w deserach pomaga usunąć nadmierne mdłości i sprawia, że ​​smak jest łagodniejszy.

Read Previous

Co zrobić, jeśli przesoliłeś zupę?

Read Next

Najcięższy chleba na świecie upieczono w Pleszewie

Most Popular