Herbata z gałązek malin i jej cudowne właściwości w walce z bólem gardła i kaszlem

herbata-z-malin

Herbata z gałązki maliny ma zachwycający smak, przyjemny zapach i właściwości lecznicze. W dawnych czasach, w okresach niedoboru i niedostatku, spożywano herbaty z gałązek malin, aby uzupełnić pożywienie, ogrzać ciało i wzmocnić.

Stosowano napary ze świeżych i suszonych składników, mikstury, leki ziołowe i maści. Herbata z pędów malinowych była używana do leczenia przeziębień, grypy, łagodzenia smutku i przygnębienia.

Łodyżki z Malin

Maliny zostały udokumentowane już w okresie neolitu, a w starożytności zaczęto je uważać za lekarstwo na kilka chorób. W średniowieczu mnisi zaczęli przenosić całe rośliny malin z terenów leśnych do ogrodów klasztornych.

Obecnie maliny w swoim naturalnym środowisku można spotkać na granicach lasów, w otwartych przestrzeniach i w zaroślach. Zielarze wykorzystują jagody, liście i łodygi do celów leczniczych.

Gałązki malin są pełne wielu witamin, minerałów i skutecznego przeciwutleniacza o nazwie kwas elagowy. Salicylany działają jak naturalna forma aspiryny, a kumaryna pomaga ujędrnić naczynia krwionośne, normalizuje krzepliwość krwi i zapobiega miażdżycy. Gałązki są znacznie silniejsze niż napary z liści i suszonych owoców.

Jak stosować gałązki malin:

 • Grypa, przeziębienie, kaszel, zapalenie oskrzeli i krtani choroby, które dotykają układu oddechowego;
 • Dolegliwości związane z układem moczowym oraz infekcje górnych dróg oddechowych;
 • Artretyzmie, reumatyzmie;
 • Krwawieniach wewnętrznych, hemoroidach;
 • Depresji, obniżonym nastroju, neurastenii;
 • Chorobach skórnych;
 • Problemach z nadmierną krzepliwością krwi, zakrzepicy.

Medycyna wschodnia twierdzi, że zioła maliny zwiększają poziom energii nerek i wątroby. Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) wykorzystuje je również do leczenia stanów związanych z zimną blokadą w rejonie miednicy, takich jak częste oddawanie moczu lub brak kontroli nad pęcherzem, bóle w dolnej części brzucha, bolesność w okolicy krzyżowej i impotencja. Zioła te są również stosowane do poprawy wzroku i hamowania przedwczesnego siwienia włosów.

Do naparu wybieramy nie zdrewniałe, smukłe gałęzie, gołe lub z ulistnieniem.

 • Po umyciu dzielimy na mniejsze części
 • Wkładamy do garnka z wrzącą wodą
 • Gotujemy przez chwilę pod przykryciem na małym ogniu.
 • Nie ściągają pokrywki, zdejmujemy z ognia i zaparzamy przez około trzydzieści minut.

Głęboki malinowy odcień i przyjemny zapach będzie sygnałem, że herbata jest gotowa. Przecedzić i dla dopełnienia osłodzić odrobiną miodu. W razie potrzeby napar można wykorzystać ponownie, a nawet wzbogacić go o kilka gałązek porzeczki.

Herbata z krzewu malinowego zawiera bogactwo witamin, garbników, flawonoidów i kwasu salicylowego. Może mieć właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, diaforetyczne, ściągające i przeciwgorączkowe. Jest w stanie zwalczyć stan zapalny, obniżyć temperaturę i rozrzedzić krew. Dodatkowo pomaga powstrzymać zlepianie się płytek krwi i uszczelnia uszkodzone naczynia. Napój ten w wielu przypadkach może zastąpić aspirynę i inne środki przeciwbólowe, a nawet może być stosowany profilaktycznie w celu zwiększenia odporności.

Przy uporczywym kaszlu pić ciepłą herbatę 3 razy dziennie przed posiłkami 1/3 szklanki. Ostrzeżenia: kamienie nerkowe, podagra.

Jak zrobić wywar z gałązek malin

W przypadku hemoroidów i krwawień wewnętrznych gałązki malin podgrzewa się we wrzącej wodzie, aż barwnik zmieni kolor na karmazynowy. Mieszanka może być przechowywana w lodówce do 24 godzin i powinna być spożywana letnia. Można ją również stosować jako płukankę do gardła.

Jak zrobić napar z gałązek malin

Gałązki malin zalewa się wrzątkiem i pozostawia do namoczenia na godzinę. Spożywaj szklankę tej mieszanki trzy razy dziennie, aby złagodzić zgagę, bóle brzucha lub inne dolegliwości.

Nawet zimą i w okresie przedwiośnia można korzystać z mocy młodych, niezdrewniałych gałązek krzewów malin. Rozgrzeją, uzupełnią witaminy i sole mineralne, wzmocnią. Tradycyjnie w zielarstwie stosuje się przy grypie i różnych dolegliwościach. Działanie, zastosowania i przepisy Nawet w najzimniejszych miesiącach zimowych i przedwiośniu możesz czerpać korzyści z młodych, nie zdrewniałych gałązek malin. Pomogą one utrzymać ciepło, uzupełnią niezbędne witaminy i minerały oraz pobudzą organizm. Historycznie, środek ten był wykorzystywany jako leczenie grypy i różnych dolegliwości. Korzyści, cele i przepisy mogą być znalezione przez tych, którzy badają to dalej.

Read Previous

Maść z żywicy, wspomaga gojenie ran i działa przeciwzapalnie – przepis

Read Next

Kapusta leczy oparzenia, choroby wątroby i śledziony

Most Popular