Kapusta leczy oparzenia, choroby wątroby i śledziony

kapusta lek na oparzenia

Kapusta to wartościowe warzywo, surowiec na kapuśniak i pasztety, kiszonkę, a także lekarstwo. Kapusta leczy oparzenia, choroby wątroby i śledziony, wzmacnia zęby i dziąsła, chroni przed szkorbutem i zaparciami, wydala mocz, łagodzi objawy puchliny i dny moczanowej.

Nazwa „Kapusta” została zapożyczona z tych stron, z których przywieziono pierwsze główki kapusty. Kapusta w starożytnym dialekcie rzymskim oznacza „głowę” (łac. caput), przynajmniej filolodzy uważają słowo „kaput” za przodka słowiańskiego słowa „kapusta”.

W starożytnym Rzymie kapusta była ulubienicą kulinarnych specjalistów i przygotowywano z niej wszelkiego rodzaju potrawy, w tym desery.

Biała kapusta w swojej znanej postaci nie występuje w przyrodzie. Pochodzi z dzikiego jarmużu, który obecnie rośnie jako chwast wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.

Dziki jarmuż – niewielka roślina o gęstych liściach ułożonych w rozetę, w niczym nie przypomina współczesnej kapusty. Uprawa tej rośliny zajęła wiele wieków. Dzięki wytrwałości, pracy, wykorzystując naturalną inteligencję rolnicy wyselekcjonowali i stworzyli wspaniałe odmiany białej kapusty.

Bezimienni hodowcy ludowi umiejętnie selekcjonowali kapustę pod względem białości i wielkości główki i przystosowywali tę południową roślinę do cięższych warunków i krótszego lata. Ich praca nie poszła na marne. Stopniowo odmiany te poprawiały się, zastępowano je bardziej produktywnymi, które wyróżniały się wyższymi walorami smakowymi.

Kapusta w medycynie ludowej

Lecznicze właściwości kapusty są znane od dawna. Na przykład w siedemnastowiecznej księdze zielarskiej „Cool Helix” napisano o leczniczej mocy kapusty, która „otwiera macicę, rozbija flegmę, wywołuje mocz i wiatry. Gotowana jest również stosowana przy oparzeniach, chorobach śledziony, wątroby. Inni zielarze zwracają uwagę na właściwości kapusty kiszonej przeciwszkorbutowej, wzmacniającej zęby i dziąsła.

Starożytni egipscy lekarze zalecali włączanie kapusty do żywności dla niemowląt, wierzono, że dzieci „stają się silne, silne i odporne na różne choroby”. Pitagoras napisał, że kapusta może mieć nawet działanie tonizujące: „… dla zachowania wigoru i wesołego nastroju”.

W starożytnym Rzymie kapusta była aktywnie stosowana w leczeniu chorób, wierzono, że kapusta dodaje sił organizmowi, zapewnia odporność na wiele chorób, likwiduje bezsenność, łagodzi bóle głowy.

W polskiej medycynie ludowej siekana świeża i kiszona kapusta była od dawna stosowana w celu poprawy trawienia, zapobiegania szkorbutowi, jako łagodny środek przeczyszczający przy zaparciach i moczopędny przy obrzękach i dnie moczanowej.

Sok ze świeżej kapusty zmieszany z cukrem był pijany na kaszel. Następnie udowodniono, że sok z kapusty ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Również sok z kapusty przyjmowano na żółtaczkę, choroby śledziony.

Liście surowej kapusty stosowano na obolałe miejsca przy dnie moczanowej i siniakach, ponieważ zmniejszają gorączkę i ból. Liście kapusty stosowano na okłady przeciw skazom (scrofula) i płaczącym wypryskom, na które wcześniej liście gotowano w mleku i zawijano w otręby.

Rozdrobnione liście kapusty zmieszane z surowym białkiem jaja nakładano na powierzchnię ropnych ran, wrzodów, oparzeń w celu przyspieszenia gojenia.

Wartości odżywcze kapusty

Naturalnie kapusta sama w sobie leczy, a ze względu na swój skład chemiczny zawiera wszystkie substancje przydatne dla organizmu człowieka: błonnik, sole mineralne, mikro i makroelementy, witaminy, niewiele węglowodanów, co umożliwia wykorzystanie kapusty do leczenia osób z cukrzycą.

Błonnik z kapusty pobudza perystaltykę jelit, korzystnie wpływa na pożyteczne bakterie E. coli, usuwa cholesterol i zapobiega rozwojowi miażdżycy.

Kapusta jest bogata w sole potasu. Sole potasu usuwają nadmiar płynów i sodu z organizmu, a potas jest również niezbędny dla serca i innych grup mięśniowych, zapobiegając występowaniu drgawek.

Kapusta zawiera sole fosforu, wapnia, manganu, magnezu, żelaza, enzymy, fitoncydy, kwasy organiczne. Znaczna ilość witamin zawartych w kapuście sprawia, że ​​warzywo to jest najważniejszym produktem w żywieniu dietetycznym i klinicznym.

Kapusta ma dużo kwasu askorbinowego (witaminy C), który bierze udział w metabolizmie, wzmacnia siły obronne organizmu w walce z chorobami. Witamina C leczy szkorbut, opóźnia rozwój miażdżycy, leczy rany, przyspiesza gojenie kości w złamaniach itp.

Leczenie Kapustą

Świeży sok z białej kapusty ma wyraźny efekt terapeutyczny, dlatego jest stosowany nie tylko w medycynie tradycyjnej, ale także w medycynie oficjalnej, w leczeniu zapalenia błony śluzowej żołądka, zapalenia jelita grubego, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Zaleca się pić sok ze świeżej kapusty codziennie w pięciu do sześciu szklanek, w równych dawkach w trzech do czterech dawkach, 45 minut przed posiłkiem, przez miesiąc. Sok przygotowuje się na jeden lub dwa dni i przechowuje w lodówce. W celu zapobiegania sok z kapusty jest ponownie pobierany po 4-6 miesiącach.

Pod wpływem soku z kapusty owrzodzenia całkowicie się goją lub następuje znaczna poprawa stanu pacjentów. Badania wykazały, że działanie soku z kapusty na gojenie ran zapewnia metylometionina sulfoniowa , znana jako witamina U.

Sok ze świeżej kapusty pomaga w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Jest rozcieńczany ciepłą wodą i używany do płukania.

Solanka z kapusty kiszonej jest cennym produktem dietetycznym i leczniczym, zawierającym witaminy i inne przydatne substancje. W medycynie ludowej kiszonka polecana jest jako napój witaminowo-wzmacniający, przy chorobach wątroby, przewlekłych zaparciach i hemoroidach. Kiszonkę z kapusty należy pić ciepłą 1-1,5 szklanki przed lub po posiłku.

Read Previous

Herbata z gałązek malin i jej cudowne właściwości w walce z bólem gardła i kaszlem

Read Next

Szczodrak krokoszowaty i niesamowite właściwości jego korzenia

Most Popular