Kilka prostych sposobów na rozpoznanie dobrego pieczywa

pieczywo

Jak rozpoznać dobre pieczywo ? Odpowiedź: Najlepiej jest ocenić pieczywo po jego wyglądzie i dotknięciu. Dobre pieczywo powinno być sprężyste, miękkie i ciągnące się. Pieczywo powinno też mieć dobrze wykształcony kształt i ładny odcień skórki. Jeśli spojrzymy na zarodniki w pieczonym chlebie, powinny one być równomiernie rozmieszczone oraz nieco jaśniejsze od skórki. Warto też spróbować pieczywa – dobre chleby mają delikatny smak i aromat oraz lekko słonawe nuty.

Gdzie powstaje najlepsze pieczywo?

Najlepsze pieczywo powstaje w małych, rodzinnych piekarniach. Pieczywo wykonane przez profesjonalnych i doświadczonych piekarzy jest najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe.

Aby ułatwić dokonanie dobrego wyboru, poniżej zaprezentowano najważniejsze porady, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję

Barwa pieczywa

Skórka pieczywa pszennego powinna mieć barwę złotą. Im ciemniejszy kolor tym większe prawdopodobieństwo użycia polepszaczy. Natomiast skórka chleba razowego będzie miała kolor szaro-brązowy, natomiast odcienie czekoladowe i rude wskazują na wykorzystanie karmelu lub słodu jęczmiennego. Czasami chleb pszenny może być barwiony aby przypominał chleb razowy.

Prawidłowa waga

Ciężar pieczywa jest wyznacznikiem jakości. Najlepiej unikać tych produktów, które są niezwykle lekkie – zbyt przepuszczające powietrze są z pewnością pozbawione naturalnych składników.

Jak ma wyglądać w środku

Pieczywo wewnątrz powinno mieć małe pory. Chleb lub bułki wtedy mają zwartą strukturę.

Sprawdzanie sprężystości pieczywa

Po ugnieceniu, pieczywo o doskonałej jakości powraca do swojego pierwotnego rozmiaru.

Termin przydatności do spożycia

Okres przydatności do spożycia winien być krótki, optymalnie kilka dni. Chociaż jeśli wynosi więcej niż tydzień lub miesiąc, lepiej zdecydować się na inny produkt.

Pieczywo pakowane

Jak w przypadku większości hermetycznie zamkniętych produktów, ilość konserwantów i dodatków będzie większa.

Jakie jest Pieczywo na zakwasie

Autentyczny, tradycyjny chleb nie może obejść się bez zakwasu. Spożywanie pieczywa wytwarzanego z zakwasu jest zalecane nie tylko ze względu na lepsze walory smakowe, lecz także ze względu na aspekt zdrowotny. Bakterie obecne w zakwasie przerabiają cukry, powodując ich mniejsze stężenie.

To dzięki temu nas nie tuczy, lecz po posiłku czujemy się wyżej syci. Jak zidentyfikować użycie zakwasu? Chleb wtedy jest cięższy i mocniejszy o glinianej strukturze. Dla większości najprostszym sposobem jest rozpoznanie po charakterystycznym aromacie kwaśno-korzennym.

Read Previous

Sałatka z tuńczyka z warstwami jajek i rukoli

Read Next

Pierogi Polskie w przepysznej okrasie

Most Popular