Kruche ciasto – jak je upiec

kruche ciasto przepis

Nauka pieczenia kruchego ciasta

Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do wszystkich innych ciast, przy których przygotowaniu potrzebne są składniki w temperaturze pokojowej, tutaj wszystko powinno być zimne. Na początek przesiewamy mąkę na blat lub do dużej miski.

Porady

Jeżeli zastąpimy 1/3 mąki podanej w przepisie mąką ziemniaczaną, wtedy ciasto będzie jeszcze bardziej kruche. W tym przypadku łączymy ze sobą oba rodzaje mąki i przesiewamy razem.

Pamiętajmy, aby tłuszcz pozostał w lodówce do ostatniego momentu, następnie kroimy go w dość drobną kostkę. Wykonujemy w kopczyku mąki dołek i wrzucamy do niego kostki tłuszczu. Dodajemy jajka, cukier, szczyptę soli i inne podane w przepisie przyprawy.

Warto wiedzieć, że w przypadku ciasta o dużej zawartości tłuszczu możemy zrezygnować ze smarowania tłuszczem formy, chyba że używamy formy o falistym brzegu lub foremek do tartaletek – te zawsze warto natłuścić. Natomiast dno tortownicy lub blachę wystarczy, ze wyłożymy papierem do pieczenia.

Mały trik z octem: warto wiedzieć, że dodanie do ciasta łyżeczki octu uczyni je bardziej kruchym, a przy tym nie zmieni jego smaku.

Forma ze stali nierdzewnej do wypieku ciasta

Wyrabianie i przygotowanie Ciasta

Teraz zaczynamy zagniatać ciasto wnętrzami dłońmi i kłębami kciuków. Pamiętajmy, że palce nie powinny uczestniczyć w procesie zagniatania. Bardzo profesjonalnie jest najpierw zarobić (posiekać) wszystkie składniki dużym nożem – wtedy to składniki nie ogrzeją się od ciepła dłoni. Należy też wiedzieć, że do zagniatania kruchego ciasta możemy użyć robota kuchennego. Wtedy jednak składniki muszą mieć temperaturę pokojową, a ciasto należy wyrobić bardzo starannie.

Gotowe ciasto owijamy folią spożywczą (aby nam nie wysychało) i wstawiamy do lodówki na minimum pół godziny czasu. Taki optymalny czas chłodzenia wynosi 120 minut czasu, aczkolwiek ciasto możemy pozostawić w lodówce nawet na całą noc. Natomiast w celu zaoszczędzenia czasu możemy wstawić ciasto do zamrażalnika. Wtedy chłodzenie trwa dużo krócej.

Należy też wiedzieć, że surowe kruche ciasto możemy zamrozić. Należy jednak uważać przy jego rozmrażaniu, aby zbytnio nie rozmiękło. W przeciwnym razie trudno będzie je formować i może rozpłynąć się nam podczas pieczenia.

Warto wiedzieć, że w przepisach zwykle proponuje się, aby rozwałkowywać ciasto na oprószonym blacie. Ale uwaga: nadmiar mąki sprawia, że ciasto staje się łamliwe i mniej delikatne. Dlatego też w takim przypadku warto dodać do ciasta nieco mniej cukru, a w zamian za to rozwałkować je potem na blacie oprószonym, lecz cukrem pudrem.

Cienkie płaty ciasta możemy rozwałkowywać pomiędzy 2 warstwami folii spożywczej. Na dolnym kawałku folii możemy ciasto wygodnie przenieść do formy. Ułatwieniem przy wałkowaniu będzie ponadto specjalny wałek z powłoką zapobiegającą przywieraniu.

Ciasto od razu wstawiamy do piekarnika, bowiem kruche ciasto nie lubi czekać. Pieczemy w 180 – 200°C, czas pieczenia to koło 20-30 min przy grubości ciasta 0,5 cm. Natomiast ciasteczka z kruchego ciasta pieczemy 10 do 15 min.

Read Previous

Garowanie – wszystko, co chciałbyś wiedzieć o wyrastaniu ciasta na chleb i fermentacji.

Read Next

Ciasto na chleb – Zostań mistrzem wyrabiania ciasta na chleb

Most Popular