Przedstawiam moją prostą recepturę na makowiec zawijany z ciasta drożdżowego. Przygotowanie jest proste i szybkie, ponieważ nie ma konieczności przygotowywania zaczynu. Dodatkowo wspaniale prezentuje się na Bożonarodzeniowym stole.
- Najwspanialszy makowiec na Boże Narodzenie
- Instrukcja wypieku bez konieczności przygotowywania zaczynu.
Składniki na ciasto drożdżowe
- 500 g mąki pszennej
- pół kostki masła – 100 g
- 1/3 szklanki cukru – 100 g
- 2 żółtka średnich jajek
- 190 ml mleka
- 40 g świeżych drożdży lub 12 g suchych
Do przygotowania makowca potrzebna będzie foremka o wymiarach 35 cm x 13 cm, nie jest ona konieczna ale zapobiega rozwijaniu się makowca 🙂
Masa makowa
Do przygotowania można użyć gotową masę makową z puszki. Można też zrobić własną masę przepis do niej podaje w linku https://epiekarnia.pl/masa-makowa/
Przepis na lukier
Potrzebne będą:
- 1 szklanka cukru pudru;
- 3 łyżki mleka lub wody;
- 2 łyżki soku z cytryny;
- łyżka masła.
Sposób przygotowania:
- Przesiej cukier puder.
- W misce połącz cukier puder, mleko lub wodę oraz sok z cytryny i dokładnie wymieszaj.
- Następnie dodaj masło i ponownie dokładnie wymieszaj. Jeśli lukier jest zbyt gęsty, możesz dodać trochę więcej mleka lub wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję lub jeśli jest za rzadki to dodaj cukru pudru.
- Gotowy lukier przelej na upieczone i ostudzone ciasto.
Makowiec zawijany
Niezwykły wygląd makowca można uzyskać, polewając go lukrem królewskim i posypując makiem. Alternatywnie, można też zastosować gotową masę makową z puszek. Więcej informacji na ten temat znajduje się dalej.
Makowiec zawijany to jedno z ciast, która zawsze jest obecna na świątecznym stole. Klasyczny, atrakcyjny i przepyszny.
Makowiec
Umieść masło, mleko i cukier w rondelku. Podgrzewaj całość na małym ogniu, aż masło się roztopi a cukier rozpuści. Przestudź wszystko najlepiej żeby było jeszcze ciepłe, ale nie gorące i nie przekraczało 40 Stopni. To bardzo ważne ponieważ możemy zabić drożdże jeśli wlejemy gorące mleko do miski.
Rozetrzyj dwa żółtka jaj z 40 gramami drożdży. Połącz je z przestudzonym ale nie zimnym mlekiem. Dodaj część mąki i delikatnie przemieszaj dosłownie 3 sekundy, dodaj resztę mąki i zagnieć ciasto. Ciasto zagniatamy maksymalnie 5 minut.
Uformowaną w kule ciasto, przełóż do miski, zakryj folią spożywczą i czystą ścierką. Ja wkładam w okresie zimowym ciasto do piekarnika ustawionego na 35 stopni Celsjusza. Kula ciasta ma wyrastać około 1,5 godziny do potrojenia swojej objętości. Nie podwyższaj temperatury w piekarniku bo możesz stopić folię i zabić drożdże.
Masa makowa do makowca
Jeśli wykorzystujesz gotową masę, zanim ją wyjmiesz sprawdź jej smak. Może się okazać, że jest zbyt mokra. Podsmaż ją w tedy na patelni na małym ogniu z dodatkiem łyżki masła. Nadmiar wilgoci powinien odparować. Do masy możesz także dodać posiekane orzechy włoskie. Po ostygnięciu połącz ją z ubitymi na sztywno białkami dwóch jajek i delikatnie wymieszaj pianę.
Jak złożyć makowiec?
Przenieś wyrośniętą kulę ciasta na stolnicę. To ciasto drożdżowe zawiera sporo masła, więc nie jest potrzebne podsypywanie mąką. Upewnij się, że ciasto nie przykleja się do drewnianej powierzchni blatu. Rozwałkuj je na grubość 1-1,5 cm i posmaruj masą makową.
Skręć makowiec w rulon. Ja dodatkowo delikatnie zlepiam łączenie i końce makowca. Po zwinięciu przenieś go na arkusz papieru do pieczenia i zawiń go dwukrotnie pozostawiając około 1 cm luzu pomiędzy papier a ciastem. Dzięki temu makowiec “nie rozejdzie się” w trakcie pieczenia. Pamiętaj połóż makowiec łączeniem do dołu, unikniesz w tedy rozwinięcia.
Umieść zawinięty w papier makowiec na blaszce na środkowej półce piekarnika. Temperatura powinna wynosić 180 stopni przy trybie termoobiegu lub 190 stopni przy pieczeniu góra dół. Piecz przez 40 minut, po czym wyłącz piekarnik i delikatnie otwórz drzwiczki na 15 minut. Wyjmij ciasto, rozwiń papier i pozostaw do ostygnięcia. Makowiec najlepiej schładza się na kratce do studzenia. Uważaj przenosząc makowiec żeby nie pękł.
Makowiec można posypać cukrem pudrem albo polać polewą. Zalecam tradycyjny lukier królewski. Lukier szybciej stwardnieje, jeśli po jego nałożeniu i udekorowaniu makiem wstawisz ciasto na kilka minut do piekarnika rozgrzanego do 80°C.