Sprawdź moją najlepszą masę makową do makowca. To bezsprzecznie jeden z moich najstarszych przepisów. Masa makowa doskonale sprawdzi się w ciastach drożdżowych, kruchych oraz ucieranych.
Składniki:
- 500 g niebieskiego maku suchego;
- 50 g rodzynek;
- 50 g suszonej żurawiny;
- 50 g suszonych moreli;
- 70 g orzechów włoskich lub pekan;
- 100 g kandyzowanej skórki z pomarańczy;
- 4 łyżki miodu naturalnego – 80 g;
- 100 g cukru np. trzcinowego;
- 2 łyżki masła – 20 g.
Masa makowa
Masa makowa ma wszechstronne zastosowanie. Można ją używać do wypieków ciasteczek, drożdżówek i mazurków. Doskonale sprawdzi się do świątecznych kopytek z maku lub też serników z dodatkiem maku. Masa ta może być też dzielona na porcje i pasteryzowana. Dlatego też przygotowałem wersję, w której potrzebujemy aż 500 gramów suchego maku. Uważam, że jeśli już robimy masę makową, to warto od razu skorzystać z większej ilości składników. Ta masa doskonale nadaje się do zamrażania.
Masa makowa przepis
Potrzebne będzie 500 gramów wysuszonego maku lub 350 gramów mielonego. W tym przypadku wykorzystam cały mak. Dodaj go do naczynia, zalej trzema szklankami wody i wymieszaj. Podgrzej na wysokiej temperaturze, a następnie obniż ogień i gotuj przez pięć minut.
Następnie odcedź całość na dużym sitku z drobnymi oczkami. Umieść je nad szeroką miską i pozostaw do ostudzenia przez 20 minut. W ten sposób pozbędziesz się też nadmiaru wody. Podczas procesu odcedzania mak praktycznie nie będzie wymagał dodatkowego dociskania go przez gazę.
Dobra rada
Jeśli masz mak mielony, wystarczy użyć go w ilości ok. 350 gramów. Zalej go wrzątkiem i pozostaw do przestygnięcia. Aby usunąć nadmiar płynu, skorzystaj z gazy, nowej pieluchy tetrowej albo zwykłej bawełnianej ściereczki kuchennej.
Najlepiej umieścić go w szerokim naczyniu lub misce i przelać całą mieszaninę do środka. Następnie połączyć końce ścierki, dobrze zwinąć i mocno docisnąć masę powyżej dna naczynia lub zlewozmywaka. Odlej mętną wodę. Tak przygotowany mak jest już gotowy do użycia – bez konieczności dodatkowego mielenia.
Schłodzony i dobrze wyciśnięty z nadmiaru wody mak zmieliłem w maszynce do mięsa z najmniejszymi oczkami. Musiałem czasem mielić go dwa razy, ale tym razem skończyło się na jednym mieleniu.
Podczas chłodzenia ugotowanego maku (lub w każdym innym momencie) przygotuj składniki, takie jak bakalie i inne dodatki. Do tego użyłem 100 gramów skórki z pomarańczy, ale jeśli masz także skórkę z cytryny, cytronu lub papai, to możesz wykorzystać je wszystkie – ogólna ilość powinna wynosić 100 gramów. Przyda się też kandyzowany imbir i ananas, tylko trzeba je drobniej pokroić.
Oprócz kandyzowanej skórki pomarańczowej mam też 50 gramów drobnych rodzynek oraz całych jagód żurawiny, które zalecam pokroić drobniej. Można także użyć większych rodzynek lub rodzynek golden. Zamiast żurawiny można wziąć suszoną miechunkę albo wiśnię, również warto posiekać je na małe cząstki. Dołożyłem też trochę suszonych moreli o łącznej wadze ok. 50 gramów, które już wcześniej przed dodaniem do maku pokroiłem na kawałki.
Dobra rada:
W miejsce rodzynek można dodać również posiekane daktyle, miękkie figi, jagody goji lub białe morwy.
Przemielony i ostudzony mak przeniosłem do większego naczynia, by mieć swobodę w dokładaniu składników i na końcu delikatnie podgrzać cały produkt. Należy dodać zatem cztery łyżki naturalnego miodu około 80g.
Użyj około 100 gramów cukru trzcinowego. Do tego dorzuć około 20 gramów prawdziwego masła i dosyp około 70 gramów drobno posiekanych orzechów. Najlepszy smak zapewnią orzechy włoskie lub mieszanka orzechów włoskich i pekan. Możesz również użyć innych miękkich orzechów, takich jak np. orzechy nerkowca lub pistacje.
Dodaj do masy wszystkie wcześniej wysuszone owoce i zblenduj je. Postawić garnek na palniku z minimalnym ogniem. Mieszaj wszystko, aż masło się rozpuści i powstanie jednolita masa. Nie powinno to jednak trwać dłużej niż 5 minut.
Masa makowa jest już przygotowana do wykorzystania. Z połączonych składników otrzymałem prawie 1300 gramów masy. Z całą pewnością większość z niej natychmiast zamrażam, aby dodać jej do makowca, który upiekę na Święta, a także do klusek z makiem. Korzystanie ze takiej masy bardzo przyspiesza i ułatwia przyrządzanie potraw na Święta.