Miodunka plamista wspomaga leczenie płuc, dróg oddechowych i błony śluzowej

miodunka-plamista

Pulmonaria officinalis, zwana Miodunką Plamistą, jest jednym z pierwszych kwiatów wiosny i ma liście z unikalnymi plamkami. W folklorze nazywany jest czule Jasiem i Małgosią lub płucnicą – co nawiązuje do jej tradycyjnego zastosowania w leczeniu dolegliwości układu oddechowego.

Nazwa naukowa pochodzi od łacińskiego słowa Pulmoa, co oznacza płuco. Doktryna sygnaturowa teoretyzuje, że fizyczny wygląd rośliny wskazuje na jej właściwości lecznicze. Wcześni zielarze uważali, że białe plamy na liściach świadczą o niezdrowych płucach.

Miodunka plamista

Ta wieloletnia roślina, należąca do rodziny ogórecznikowatych, preferuje wilgotne, cieniste miejsca. Coraz trudniej jest ją znaleźć w jej naturalnym środowisku lasów i zarośli. Jest jednak łatwa w uprawie w ogrodach, oraz posiada atrakcyjny wygląd względu na ładne, nakrapiane liście i dwubarwne kwiaty.

Miodunka to roślina, która reaguje na zanieczyszczenia środowiska. Jeśli ją zauważysz, oznacza to, że region, w którym występuje nie jest skażony.

Roślina ta rośnie w pęczkach, osiągając do 30 cm wysokości. Podobnie jak ogórecznik, ma rozmyte liście i łodygi. Podczas łamania łodygi można wyczuć ten sam zapach, co u ogórecznika. Górna strona jej jajowatych, naprzemianległych liści jest ozdobiona świetlistymi plamami.

Kwiaty Miodunki pojawiają się wczesną wiosną, a nawet czasami pod koniec zimy. Kwiaty mają kształt dzwonka i zaczynają się od różowoniebieskiego koloru, ale w miarę rozwoju stają się coraz ciemniejsze i zmieniają kolor. Ich smakowity nektar przyciąga pszczoły.

Surowcem leczniczym jest ziele miodunki zebrane w kwietniu, a jego liście w maju. Następnie suszy się je cienką warstwą w chłodnym, dobrze wentylowanym miejscu. W kuchni wykorzystywano jej kwitnące łodygi, niedojrzałe liście i kwiaty.

W starożytności Miodunka była wykorzystywana jako środek leczniczy przy leczeniu kaszlu, zapalenia oskrzeli, płuc, chrypki i bólu gardła. Zwykle łączono ją z platanem i skrzypem polnym.

Znamienitym zwolennikiem Miodunki był Paracelsus. Podobno zwierzęta domowe czerpią przyjemność z kwiatów i liści Miodunki. Św. Hildegarda sugerowała, że “Owce, które regularnie spożywają Miodunkę, będą zdrowe i dorodne. A jeśli ktoś ma tak zatkane płuca, że kaszle i nie może prawidłowo oddychać, powinien pić miodunkę z winem.

Miodunka była wykorzystywana do leczenia chorób układu pokarmowego, narządów wewnętrznych, nerek i dróg moczowych oraz jako tonik regenerujący. We francuskiej tradycji zielarskiej była stosowana jako lek na przyspieszone bicie serca, łagodzący dyskomfort, gorące obrzęki skóry i powiązanych tkanek.

Miodunka, o delikatnych liściach i żywych kwiatach, jest jedną z tych roślin, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Przynosi ulgę osobom, które cierpią na problemy z oddychaniem, układem krążenia, układem pokarmowym i moczowym.

Leczy długotrwały, nieustający kaszel, duszności i usuwa gwiżdżące odgłosy podczas oddychania. Pomaga w wydalaniu śluzu, zmniejsza przekrwienie tkanek układu oddechowego, utrudnia gromadzenie się płynów, zmniejsza zaostrzenie i zaczerwienienie.

Działanie lecznicze Miodunki Plamistej

Podobnie jak skrzyp polny, roślina ta obfituje w krzem i sole mineralne. Posiada bogactwo garbników, saponin, witamin i flawonoidów. Ma korzystny wpływ na układ oddechowy, pokarmowy i neurologiczny.

Ma działanie: przeciwzapalne, łagodzące, antyoksydacyjne, wykrztuśne, moczopędne, ściągające, antybakteryjne, zmniejszające przekrwienie tkanek.

Miodunka wpływa korzystnie na błony śluzowe układu oddechowego, pokarmowego i skóry. Rozrzedza wydzieliny, hamuje gromadzenie się śluzu w drogach oddechowych, aktywizuje nabłonek rzęskowy i zachęca do odkaszlnięcia. Dodatkowo przyspiesza gojenie się uszkodzonych tkanek płuc.

Hamuje rozmnażanie się chorobotwórczych mikroorganizmów, wzmacnia ochronę pęcherzyków płucnych przed pyłem i szkodliwymi oparami, ułatwia transmisję neuroprzekaźników i obiecuje pozyskanie składników do produkcji leków na choroby neurodegeneracyjne w przyszłości.

Lek z Miodunki jest idealny do leczenia chorób związanych z suchym kaszlem, któremu towarzyszy suchość i bolesność zapalnych błon śluzowych.

Jest skutecznym lekiem na poważne przypadki niewydolności oddechowej, w których wątła tkanka łączna podtrzymująca płuca zaczyna się pogarszać.

Podobnie pozytywnie wpływa na skrajne stany zapalne układu pokarmowego. Związki lepkie tworzą powłokę ochronną, aby zmniejszyć ciepło i uspokoić podrażnienia. Sole mineralne i działanie ściągające pomagają wzmocnić i pielęgnować tkankę łączną. Miodunka jest idealna w leczeniu biegunki, wrzodów, krwawienia jelitowego, pękania odbytu i hemoroidów.

Zioło posiada ściągające właściwości środków antybakteryjnych i uspokajających, które mogą być korzystne w leczeniu infekcji dróg moczowych, ponieważ pomagają ujędrnić osłabione tkanki, które mogą być wynikiem infekcji, zapalenia nerek i dróg moczowych, krwi w moczu i problemów z kontrolą pęcherza.

Miodunka plamista przepisy

Herbatka z miodunki

Zaparz dwie do trzech łyżeczek świeżych lub suszonych ziół w szklance wrzącej wody i przykryj pokrywką na piętnaście minut. Spożywaj ten napój dwa do trzech razy dziennie w leczeniu suchego kaszlu i chorób układu oddechowego. Napar ma działanie wykrztuśne i przeciwzapalne, które pomaga ułatwić oddychanie poprzez powlekanie dróg oddechowych.

Odwar z miodunki

2 łyżeczki ziela wsypać do szklanki wody i gotować na małym ogniu przez 10 minut. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem na 30 minut. Pij niewielką ilość wielokrotnie w ciągu dnia. Posiada korzystne właściwości, które zmniejszają stan zapalny w błonach śluzowych, przyspieszają zamykanie się ran oraz łagodzą dolegliwości skórne, takie jak trądzik, wrzody czy hemoroidy. Ponadto odwar ten może być stosowany zewnętrznie do leczenia ran i otarć lub jako płyn do płukania ust w celu złagodzenia bólu gardła.

Macerat z miodunki

Połączyć 0,5 szklanki ziela z 2 szklankami przegotowanej, ostudzonej wody. Pozostawić do zaparzenia na 5-6 godzin i odcedzić substancje stałe. Wypij 200 ml w wielu dawkach w ciągu dnia, aby oczyścić i pozbyć się toksyn z organizmu.

Wino wg św. Hildegardy

3 łyżki miodunki gotować na wolnym ogniu w litrze czerwonego wina gronowego przez 3 minuty. Pozostawić do ostygnięcia i odcedzić płyn. Pić małą filiżankę 1-3 razy dziennie przed posiłkami. Może to być korzystne w przypadku obrzęku płuc, kaszlu i trudności w oddychaniu, które występują zarówno w dzień, jak i w nocy.

Read Previous

Goździki i Len – Korzyści dla zdrowia i walka z pasożytami

Read Next

Przepis na napar z przytulii czepnej – krok po kroku!

Most Popular