Naleśniki prosty i sprawdzony przepis

nalesniki

Odkryj wyjątkowy i sprawdzony przepis na naleśniki. Ciasto jest banalnie proste do zrobienia. Należy tylko zmiksować wszystkie składniki razem. Są to naleśniki uniwersalne, które można podawać z dowolnym nadzieniem.

 • łatwe do zdobycia składników;
 • uniwersalna receptura na naleśniki i opcja przygotowania krokietów z tego ciasta;
 • wszystko to pozwala na uzyskanie idealnych cienkich i elastycznych naleśników.

Składniki:

 • 1 pełna szklanka i 2 łyżki mąki pszennej;
 • 3 średnie jajka;
 • 1 szklanka mleka;
 • 1 szklanka wody – zwykła lub gazowana;
 • 4 łyżki oleju roślinnego;
 • szczypta soli;

Moja szklanka ma pojemność 250ml. Użyłem szerokiej patelni do naleśników o średnicy 24 cm, aby upiec 16 bardzo cienkich naleśników z podanych składników. Pamiętaj, by wyciągnąć jajka z lodówki i ewentualnie lekko podgrzać mleko (temperatura max. 40°C).

Przygotowuję naleśniki co najmniej raz w tygodniu. To przysmak dzieci, prosty i szybki do przygotowania, który można podać na dowolny posiłek. Zabierz je ze sobą do pracy, do szkoły lub na piknik – są po prostu cudowne!

Przepis na naleśniki

Do miski wsyp całą szklankę mąki pszennej plus dwie małe łyżki. Powinno to wynosić około 230 gramów mąki. Ja korzystam zwykle z mąki pszennej tortowej lub uniwersalnej. Dodaj trzy średnie jajka, szklankę mleka oraz szklankę wody. Dodaj niewielką ilość soli i cztery łyżki oleju roślinnego np. ryżowego lub z pestek winogron.

Mieszaj ciasto przez kilka minut do uzyskania jednolitej masy, aby pozbawić je grudek. Ciasto można odstawić na 30 minut, by się sobie odpoczęło a składniki dobrze połączyły ze sobą. Nie jest to wymagane, ale ja zawsze polecam pozostawienie ciasta na chwilę, dzięki czemu będzie idealnie gładkie.

ciasto na nalesniki

Przygotowując ciasto na słodkie naleśniki, możesz zamiast wody użyć ulubionego owocowego napoju gazowanego. W miejscu oleju sprawdzi się roztopione i przestudzone masło lub olej kokosowy.

Jeśli przygotowujesz naleśniki na słono, możesz zamiast wody skorzystać z piwa (tylko dla dorosłych).

Rozgrzej płaską patelnię – najlepiej przeznaczoną do smażenia naleśników. Nie ustawiaj bezpośrednio najwyższej temperatury palnika. Ustaw średnie ciepło i pozostaw na chwilę aby temperatura równomiernie rozprzestrzeniła się w całym obszarze użytkowym patelni.

Mieszaj ciasto i używając małej łyżki dołóż porcję na patelnię. Upewnij się, że masa całkowicie przykrywa powierzchnię patelni. Unoś patelnię nad palnikiem, po czym energicznie potrząsaj by ciasto równomiernie rozprowadzić. Naleśniki powinny być bardzo cienkie – jeśli zauważysz, że masa jest za gęsta, możesz odlać nadmiar z powrotem do miski i dzięki temu uzyskasz naleśniki o idealnej grubości.

smazenie nalesnikow

Po upływie około 40-50 sekund obracaj placki na przeciwległą stronę. Zazwyczaj druga część wymaga wyłącznie połowy tego czasu. Możesz skorzystać z płaskiej łopatki do przerzucania naleśników. W ten sposób usmażysz wszystkie placuszki bez uszkodzenia żadnego.

Kilka praktycznych porad na pierwszego naleśnika:

 • Twój pierwszy naleśnik uniknie trafienia do kosza, jeśli starannie rozgrzejesz patelnie. Bardzo ważne jest, żeby patelnia do naleśników była równomiernie i odpowiednio nagrzana;
 • Jeśli dodasz olej do ciasta naleśnikowego, nie jest konieczne natłuszczanie patelni każdorazowo. Placki nie będą do niej przywierać;
 • Wylewając ciasto na patelnię, rozprowadź je równo po całej powierzchni. Na tym etapie możesz unieść patelnie nad palnikiem;
 • Aby usmażone już naleśniki nie wyschły, przykryj je bawełnianą ściereczką;
 • Jeśli na patelnię dasz trochę więcej ciasta, to z tego samego ciasta możesz zrobić krokiety;
 • Jeśli pragniesz, aby naleśniki były złociste i kruche już podczas pieczenia samych placków, przed wylaniem każdego z nich na patelni rozsmaruj małą ilość masła. Takie naleśniki będą trochę grubsze, więc wyjdzie ich trochu mniej.

 

Read Previous

Sałatka jarzynowa na święta sprawdzony przepis

Read Next

Makowiec zawijany na Boże Narodzenie

Most Popular