Pizza na cieście gryczanym – bezglutenowa alternatywa dla tradycyjnej pizzy

pizza gryczana bezglutenowa

Nie każdy ma tyle szczęścia, żeby móc się cieszyć pyszną, pszenną pizzą, najlepiej taką zrobioną przy pomocy mąki typu 00. Do takich osób należą te z nietolerancją glutenu oraz cierpiące na celiakię, która objawia się upośledzeniem wchłaniania pokarmów, zwłaszcza opartych na glutenie. Jedyną skuteczną formą zapobiegania przykrym konsekwencjom celiakii jest dieta bezglutenowa. Jeszcze nie tak dawno temu, bezglutenowe alternatywy popularnych potraw nie były znane szerokiemu odbiorcy, a przynajmniej nie w Polsce. W ostatnich latach ten trend uległ odwróceniu, a pizza na cieście gryczanym stanowi tego najlepszy dowód.

Pizza bezglutenowa gryczana

Oczywiście pizza gryczana jest nieco inna w smaku niż pizza na cieście pszennym. Niemniej jej odpowiednie przyrządzenie sprawi, że nie będzie odbiegała w smaku od tej tradycyjnej. Najlepszą metodą jest użycie odpowiedniego kamienia do pizzy, żeby zapewnić idealną chrupkość i stopień wypieczenia ciasta.

Do gryczanego ciasta do pizzy potrzebujesz:

  • Mąka gryczana – 2 szklanki,
  • Ciepła woda – szklanka ok. 250 ml,
  • 2 łyżki oliwy,
  • 5 dkg świeżych drożdży lub równowartość suchych (przepis na pszenne ciasto na suchych drożdżach znajdziesz tutaj),
  • 1 płaska łyżeczka soli,
  • 1 płaska łyżeczka cukru,
  • tłuszcz do posmarowania blachy

Przepis nie różni się w wykonaniu od tradycyjnego. W zależności od tego, czy używasz drożdży suchych, czy mokrych, możesz albo połączyć wszystkie składniki w misce (drożdże suche), albo najpierw wymieszać drożdże z cukrem, dwiema łyżkami mąki i odrobiną ciepłej wody (drożdże mokre). Pamiętaj, żeby wodę do ciasta dodawać powoli.

Ciasto gryczane różni się od tradycyjnego, pszennego tym, że – z powodu nieobecności glutenu – nie jest tak elastyczne, przez co ciężko się wyrabia. Przełóż ciasto do posmarowanej tłuszczem (np. oliwą) miski, przykryj bawełnianą ścierką lub zakryj folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce na ok. godzinę do wyrośnięcia.

Na ciasto nałóż warstwę sosu, ser i dodatki według uznania. Piecz 20 minut w 240 stopniach.

Jeżeli chcesz użyć kamienia do pizzy, czas pieczenia będzie krótszy. W przypadku ciasta gryczanego dużo zależy od rodzaju i ilości składników, jakich zdecydujesz się użyć. Czas pieczenia to zazwyczaj do 7 minut w temperaturze 240 stopni, jednak warto kontrolować proces, żeby pizza wyszła taka, jak lubisz.

Read Previous

Tartinki – prosty przepis

Read Next

Ciasto do pizzy na suchych drożdżach – alternatywa dla klasycznego ciasta

Most Popular