Podmłoda drożdżowa – jak przygotować

podmloda drozdzowa

Sposobów na upieczenie chleba w domowym zaciszu jest sporo. Nowoczesność daje do ręki możliwość upieczenia chleba w specjalnie do tego celu przeznaczonych maszynkach są nimi wypiekacze. O wiele więcej przyjemności smakowych i satysfakcji dostarczy przygotowanie samodzielne ciasta i upieczenie chleba choćby w piekarniku.

Podmłoda – co to jest?

Stara polska metoda sporządzenia ciasta na chleb opiera się na przygotowaniu zaczynu drożdżowego, nazywanego podmłodą. Według tej metody wiele rzemieślniczych piekarni do dziś wypieka bułki, a sporadycznie również chleb. Metoda ta jest bardzo prosta do zastosowania w warunkach domowych. Największa jej zaletą jest to, że każdy nawet początkujący domowy piekarz da radę upiec bardzo dobry chleb.

Składniki na podmłodę

  • mąka pszenna TYP 750;
  • drożdże świeże;
  • woda.

Przygotowanie podmłody

W letniej wodzie należy rozprowadzić drożdże, następnie dodać do rozbełtanych drożdży mąkę. Wszystko razem dokładnie wymieszać i wyrobić na ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Całość przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 8-12 godzin.

Czas może być nieco krótszy w zależności od warunków zewnętrznych. Wiadomo, że latem czas „wyrastania” podmłody może być bardzo krótki.

Podmłodę najlepiej przygotować wieczorem, a rano będzie gotowa do dalszej obróbki. Po paru godzinach podmłoda powiększy swoją objętość, a na jej powierzchni widoczne będą pęcherzyki powietrza, będzie to oznaka gotowości podmłody do następnego etapu jakim jest przygotowanie ciasta na chleb.

Przykładowe ilości składników na podmłodę:

  • drożdże świeże 2 gramy;
  • woda letnia 0, 2 litra;
  • mąka pszenna 0, 2 kilograma.

Taka porcja wystarczy na przygotowanie ciasta na 2 kilogramowe bochenki chleba. Chcąc uzyskać większą ilość podmłody należy zachować proporcje według podanego schematu.

Read Previous

Jak zrobić zakwas na chleb – przepis podstawowy

Read Next

Bułki – dwa proste przepisy na domowe bułki

Most Popular