Prawdziwy eliksir zdrowia? Poznaj niezwykłe właściwości pączków topoli!

paczki-topoli

Pączki topoli [Gemmae Populi] są bardzo cenione w ziołolecznictwie od wczesnego średniowiecza. Wydłużone, smukłe topole wnoszą do otoczenia spokojny urok. Dla niektórych są nawet źródłem uzdrowienia. Spośród wszystkich rodzajów topoli najczęściej wykorzystywana jest topola czarna – zwana też nadwiślańską.

Dobrze rozwija się w glebach bogatych w składniki odżywcze i o dużej wilgotności. Zazwyczaj rośnie w pobliżu rzek, jezior i innych zbiorników wodnych. Jest powszechnie uprawiana w parkach i rezerwatach przyrody.

Topola czarna

Może osiągnąć wysokość 30 metrów, a jej średnia długość życia wynosi 150 lat. Jej wierzchołek jest zazwyczaj stożkowy lub kopulasty, natomiast pień jest krótki, z ciemną, spękaną korą, która zawiera liczne wypukłości. Liście wyróżniają się karmazynowymi krawędziami i błyszczącą powierzchnią w górnej części, a spodem są bardziej matowe. W młodości liście mają zwykle czerwony kolor.

Drewno topoli wykorzystywane jest do budowy instrumentów muzycznych i mebli, a liście i pączki do produkcji leków.

Hildegarda proponowała kąpiele w miksturze z drewna topoli w celu leczenia podagry. We włoskich wioskach drzewa te nazywane są cariche, co oznacza, że działają jak “bateria życiowa” i mogą przywrócić energię do biopola, pomagając ludziom wyleczyć się z chorób skóry. Uważa się, że przebywanie w pobliżu topoli ma korzystny wpływ.

Gdy tylko ustąpią mrozy, ożywają pąki topoli czarnej [Populus nigra]. Zawierają one szereg witamin, mikroelementów i dobroczynnych składników. Pąki te doskonale wzmacniają system odpornościowy, a ich naturalne składniki są łatwiej przyswajalne niż suplementy w formie tabletek.

Sezon zbierania jest krótki. Pąki zbiera się późną zimą lub wczesną wiosną, zanim na drzewach pojawią się liście. Drobne pączki liściowe są wtedy przepełnione szklistym, aromatycznym sokiem i na tym polega urok tego środka!

Nawet w niewielkim regionie, w odległości kilku kilometrów, topole mogą kwitnąć w różnych odstępach czasu. Ważne jest, aby je obserwować, aby nie przegapić sezonu zbierania.

Jak działają pączki topoli

Zbieramy kwiaty prosto do słoika, dzięki czemu mamy mnóstwo surowca na herbaty, napary, mieszanki, balsamy i olejki do masażu. Podczas zbierania aromatyczny, złoto-czerwono-brązowy sok oblepia wszystko – nawet palce. Dlatego najlepiej jest przechowywać je w szklanym pojemniku, który można bez wysiłku umyć. W razie potrzeby żywicę można wyeliminować za pomocą alkoholu.

Pąki mogą być suszone przez dłuższy czas, w temperaturze do 50°C. Jest to jednak trudne, ponieważ znajdujące się w nich lepkie soki zatrzymują wilgoć i utrudniają pełne wysuszenie. W wielu przypadkach może dojść do rozwoju pleśni lub gnicia.

Pączki topoli są stosowane w ziołowych syropach na kaszel, które łagodzą przekrwienie klatki piersiowej oraz jako środek pobudzający. Ponadto można je stosować miejscowo na egzemy, skaleczenia, odmrożenia, oparzenia słoneczne, siniaki, rany i hemoroidy zewnętrzne.

Substancje zawarte w pączkach topoli mają właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, odtruwające, przeciwbólowe, wykrztuśne, przeciwgorączkowe i wzmacniające, które mogą pomóc w pobudzeniu krążenia, zmniejszeniu stresu i nerwowości oraz zapewnić potężny zastrzyk energii w walce z wiosennym zmęczeniem.

Leczą choroby płuc, oskrzeli, krtani, kaszel, przeziębienia, grypę i gorączkę. Łagodzą zaburzenia trawienia i nagromadzenie kwasu moczowego. Łagodzą zapalenie stawów, bóle mięśni i infekcje dróg moczowych. Stosuje się je zewnętrznie w leczeniu hemoroidów, trudno gojących się ran, oparzeń i wrzodów.

Przepisy lecznicze z pączków topoli

Odżywka z pączków topoli

Wiosną młode pąki topoli można spożywać bezpośrednio z ich łodyg. Z tych zebranych warto przygotować odżywczy tonik. Zmielone lub przetarte pąki mieszamy z miodem w proporcji 1:3 i odstawiamy na 24 godziny. Aby zwiększyć ekstrakcję, można przed użyciem lekko skropić ją alkoholem. Spożywać 1-2 łyżeczki dziennie.

Odwar z pączków topoli

  • Łyżkę suszu zalać szklanką wody.
  • Gotować pod przykryciem 5-7 minut.
  • Wypić w ciągu dnia w 4 porcjach.

Odwar ma działanie oczyszczające, przeciwzapalne, hamuje rozwój bakterii. Jest korzystny w stanach zapalnych układu moczowego, prostaty, w dnawym zapaleniu stawów, w przewlekłych bólach stawów i mięśni. Zewnętrznie może być wykorzystywany do oczyszczania trudno gojących się ran i owrzodzeń. Jest również świetny w łagodzeniu hemoroidów i zaostrzeń w obrębie narządów rozrodczych.

Napar z pączków topoli

  • Łyżeczkę suszu zalać szklanką wrzątku;
  • Parzyć pod przykryciem pół godziny;
  • Przecedzić, dosłodzić miodem lub sokiem malinowym.

Spożywać dwie porcje dziennie, aby pomóc w przeziębieniach, gorączce, grypie i złagodzić stan zapalny w drogach oddechowych, tkliwość stawów i bóle mięśni.

Olejek z pączków topoli

Polecamy zastosować technikę kąpieli wodnej. Połącz 1 część pączków z 3 częściami najwyższej klasy oliwy z oliwek lub innego dobrego oleju. Umieśćcie w kąpieli wodnej i podgrzewając na małym ogniu rano i wieczorem przez 2 do 4 dni. Ciepło pomaga zmiękczyć żywicę, mieszając ją z olejem i usuwając nadmiar wody. Po zakończeniu gotowania, olej powinien mieć atrakcyjny złoty kolor i przyjemny zapach. Następnie należy go dokładnie przecedzić.

Maść z pączków topoli

Połączyć równą ilość sproszkowanych pączków topoli i kwiatów dziurawca. Namoczyć w nalewce przez dwie godziny w szczelnie zamkniętym pojemniku. Następnie wymieszać z niesolonym smalcem w proporcji 1:2,5. Gotuj na wolnym ogniu w łaźni wodnej, aż alkohol się rozejdzie. Przecedź przez gazę w celu przefiltrowania.

Stosowany na wrzody, skaleczenia, stosy i rozdwojenia odbytu.

Read Previous

Mango, Święty owoc Hindusów

Read Next

Cukinia, jakie ma właświwości lecznicze?

Most Popular