Przepis na Karpia bez ości, już nigdy inaczej go nie przyrządzisz

karp

Karp na wigilię jest tradycją, która sięga średniowiecznej Europy, gdy ryby nie były jeszcze tak dostępne. W tamtych czasach post był bardziej restrykcyjny niż obecnie i uważano, że spożywanie ryb w okresie Bożego Narodzenia jest najlepszym sposobem na przestrzeganie tego postu. Karp stał się popularnym wyborem z powodu dostępności i ceny – był tańszy od innych ryb i można go było znaleźć niemal wszędzie. Do dziś tradycja przygotowywania karpia na wigilię pozostała silna, a karp jest uważany za symbol szczęścia i bogactwa.

Karp bez ości

Składniki:

 • 1 karp;
 • 1 litr mleka;
 • 1 cebula;
 • 1 cytryna;
 • mąka do panierki;
 • olej do smażenia;
 • pieprz i sól do smaku.

Sposób przygotowania

 1. Karpia oczyszczamy z łusek i oddzielamy filety. Najlepiej jest naciąć go wzdłuż kręgosłupa i delikatnymi ruchami noża odcinać od szkieletu. Ważne jest żeby odciąć filet od grubych ości brzucha ( żeber ).
 2. Następnie oczyszczone kawałki ryby dokładnie myjemy w zimnej wodzie i osuszamy.
 3. Przygotowujemy zalewę z mleka i cebuli.
 4. Karpia marynujemy w zalewie najlepiej 24 godziny.

Jak pozbyć się ości z karpia

Wyjmujemy filet z marynaty kładziemy na desce. Ostrym nożem nacinamy filet aż do skóry uważając aby jej nie przeciąć. Nacięcia robimy co 1-2 mm jest ot ważne ponieważ szersze uniemożliwią rozpuszczeniu się ości w trakcie smażenia. Zdjęcie poniżej obrazuje jak powinien wyglądać nacięty filet.

Panierowanie i smażenie

Tak nacięte filety solimy, skrapiamy sokiem z cytryny, dodajemy pieprz i panierujemy w samej mące. Rozgrzewamy olej, kiedy będzie gorący kładziemy nasze ryby na patelni, najpierw skórą do dołu. Smażymy i podajemy z grzankami czosnkowymi lub chlebem. Zapewniam, że tak przygotowany karp nie ma w sobie żadnych ości, jednakże zawszę trzeba uważać.

karp bez osci

Read Previous

Sernik z dodatkiem ciasteczek Oreo

Read Next

Sałatka Stonehenge prosta i idealna na Święta i Sylwestra

Most Popular