Serdecznik pospolity – jakie leczy choroby?

seredecznik-pospolity

Serdecznik pospolity jest tak pospolitą rośliną leczniczą, że wiele osób przechodzi obok niej nie zwracając uwagi na niezwykle cenne i pożyteczne zioło, które może pomóc w chorobach serca i naczyń krwionośnych, układu nerwowego i przewodu pokarmowego.

Nie obserwuje się niedoboru serdecznika. Rdzeń rośnie w większości krajów Europy, na Kaukazie iw zachodniej Syberii. Przyjazny dla środowiska serdecznik pospolity można spotkać z dala od dużych miast i autostrad w wąwozach, na terenach zalewowych, na nieużytkach, w miejscach opuszczonych, wzdłuż dróg iw pobliżu zabudowań jako roślina chwastowa. Ponadto w razie potrzeby serdecznik może być uprawiany w ogrodzie lub w ogrodzie aptecznym jako roślina uprawna.

Opis botaniczny

Serdecznik pospolity ( łac. Leonurus cardioda) to wieloletnie zioło z rodziny Lamiaceae, które obejmuje melisę, budrę w kształcie bluszczu, rozmaryn, szałwię itp.

Pędy 60-200 cm wys., czworościenne, liczne, wzniesione, pokryte długimi włoskami. Liście serdecznika są ogonkowe, naprzeciwległe, ostre, ząbkowane, 3-5 klapowane, te u góry całe; liście mają włosy po obu stronach.

Kwiaty są różowofioletowe, drobne, zebrane w gęste fałszywe okółki u podstawy liści; z nimi są liniowe kolczaste przylistki; różowa korona z owłosioną górną wargą, tworzy kwiatostan w kształcie kolca. Serdecznik pospolity kwitnie w czerwcu-lipcu. Owoc dzieli się na cztery orzechy. Dojrzewa w sierpniu-wrześniu.

Zbieranie surowców leczniczych

Do celów leczniczych w medycynie naukowej i ludowej ziele serdecznika zbiera się w okresie kwitnienia, odcinając wierzchołki roślin wraz z kwiatami do 40 cm długości (licząc od wierzchołka) tak, aby grubość łodygi w miarę możliwości nie przekraczać 5-7 mm lub tam, gdzie zaczynają się liście (łodyga nie jest tak sprężysta).

Zbiór przeprowadza się kilkuetapowo w okresie czerwiec-lipiec, kiedy kwitnie co najmniej ⅔ roślin. Nie odcinaj wszystkich łodyg kwiatowych – daj roślinom możliwość rozmnażania się.

Ścięte ziele należy suszyć pod baldachimem lub na strychu lub w suszarce w temperaturze +50…60°C. Okres przydatności do spożycia surowców suchych w pojemnikach drewnianych wynosi 36 miesięcy.

Właściwości lecznicze

Ziele serdecznika zawiera alkaloidy, saponiny, garbniki, flawonoidy, glikozydy, cukry, olejki eteryczne, gorycze, karoten, kwas askorbinowy, barwniki, a także sole potasu i wapnia, które biorą udział w regulacji pracy serca.

Preparaty z serdecznika:

 • działają uspokajająco, przeciwdrgawkowo i przeciwzapalnie;
 • spowolniają częstotliwość i zwiększają siłę skurczów serca;
 • obniżają ciśnienie krwi;
 • regulują czynności przewodu pokarmowego;
 • pozytywnie wpływają na przebieg okresu przedmenopauzalnego i menopauzalnego u mężczyzn i kobiet.

Lekarze przepisują serdecznik w początkowych stadiach nadciśnienia. Ponadto ziele serdecznika powinno być obowiązkowym elementem kompleksowego leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy , zwłaszcza jeśli choroba objawia się wzmożonym stanem czynnościowym układu nerwowego.

Serdecznik jest przydatny przy zwiększonej pobudliwości nerwowej, nerwicy sercowo-naczyniowej, histerii, stwardnieniu mięśnia sercowego lub jego zapaleniu, a także przy wadach serca. Ze względu na działanie na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy preparaty z serdecznika są podobne do preparatów z waleriany, jednak znacznie skuteczniejsze.

W medycynie ludowej napar z serdecznika stosuje się przy bolesnych miesiączkach, epilepsji, porażeniach, stłuczeniach mózgu, krwawieniach z macicy, nerwobólach i kaszlu. Nasiona są stosowane jako środek moczopędny i na jaskrę.

Receptury Serdecznika, metody aplikacji

 • Napar wodny przygotowuje się w następujący sposób: 4 łyżki ziela zalać 200 ml wrzącej wody (1 szklanka), gotować przez 15 minut, schłodzić przez 45 minut w temperaturze pokojowej, przefiltrować i wycisnąć. Weź pół szklanki 2 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem.
 • Odwar z serdecznika: 15-20 gramów suchego surowca na szklankę wrzącej wody; 1-2 łyżki stołowe 3 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem.
 • Nalewka: 30 gramów zioła na 100 ml alkoholu  70 % odstawić na parę dni; 30-40 kropli 3 razy dziennie. Przyjmować przy zapaleniu mięśnia sercowego, wadach serca, nerwicy serca, osłabieniu serca.
 • Świeży sok: 30-40 kropli na łyżkę wody 3 razy dziennie (przy chorobie Gravesa-Basedowa i impotencji, skurczach żołądka i jelit). Na zimę zwykle zachowuje się świeży sok z ziela serdecznika: sok (dwie części) łączy się z alkoholem (trzy części);

Serdecznik pospolity w medycynie ludowej

 • Napar z serdecznika przy duszności serca , osłabieniu czynności serca, nerwicy serca:  1 łyżka zioła serdecznika w 200 ml wrzącej wody. Zaparzać przez 1 godzinę, przecedzić, wypić po 100 ml 2 razy dziennie rano i wieczorem.
 • W przypadku nadciśnienia weź 1 łyżkę serdecznika i taką samą ilość mącznicy lekarskiej zalać 1 litrem wrzącej wody, pozostawić do zaparzenia na 2 godziny, następnie doprowadzić do wrzenia, ostudzić, przecedzić, przyjąć całą objętość w 6-8 dawkach w ciągu dnia.
 • W przypadku zaburzeń metabolicznych przygotuj mieszankę: liście serdecznika – 10 g, liście truskawki – 15 g, liście morwy – 20 g. 1 łyżka mieszanki, zalać szklanką wrzącej wody, gotować przez 5 minut, pozostawić na 1 godzinę, przecedzić. Weź 2 łyżki po posiłkach 3 razy dziennie.
 • W przewlekłym zapaleniu nerek weź ziele serdecznika, kwiaty nagietka, ziele piołunu, zioła lecznicze w równych częściach, zalać szklanką wody, gotować przez 10 minut, pozostawić na 4 godziny, przecedzić. Przyjmować 50 ml 4 razy dziennie.
 • W przypadku jaskry w celu leczenia i zapobiegania chorobie, weź równe ilości imbiru, cynamonu, korzenia lukrecji, ziela serdecznika pospolitego, kwiatów gryki, melisy – (po 1 łyżce) i dobrze wymieszaj. Mieszaninę zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić na 1 godzinę, przecedzić. Weź ½ szklanki 3 razy dziennie.
 • W przypadku dystonii nerwowo -okrężnej typu hipertonicznego, weź 2 łyżki ziela serdecznika zalej300 ml wrzącej wody, pozostaw na 2 godziny, przecedź. Pij ⅓ szklanki 3-4 razy dziennie.
 • W przypadku bólu głowy o charakterze nerwowym zaleca się następujący preparat: 20 g suchych rozgniecionych liści serdecznika zalać 100 ml 70% alkoholu, odstawić na 2 tygodnie, przecedzić. Pić 20-30 kropli 3-4 razy dziennie przed posiłkami.
 • Przy nerwicy serca pij sok z serdecznika od 20 do 40 kropli 3-4 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem. W celu dłuższego przechowywania sok zalewamy taką samą ilością wódki.
 • W przypadku padaczki weź 2 łyżki posiekanych kwiatów serdecznika, zalej 200 ml zimnej przegotowanej wody, pozostaw na 8 godzin. Przyjmuj dawkę przez cały dzień. Lub zrób napar – weź 2 łyżki, posiekanego serdecznika, zalej 500 ml wrzącej wody, odstaw na 2 godziny. Przygotowany napar pić w szklance 4 razy dziennie przed posiłkami. Serdecznik jest przyjmowany jako dodatkowy środek na drgawki.

Read Previous

Słonecznik, jakie ma właściwości lecznicze?

Read Next

Korzyści zdrowotne połączenia octu jabłkowego i miodu!

Most Popular