Słonecznik, jakie ma właściwości lecznicze?

slonecznik

Słonecznik to nie tylko nasiona, chałwa i olej słonecznikowy, ale także doskonała roślina lecznicza, która ma znaczący wpływ leczniczy na organizm ludzki. Rzadkie stosowanie słonecznika w medycynie ludowej podyktowane jest bardziej stereotypami niż faktycznym brakiem efektu terapeutycznego.

Słonecznik (słonecznik) to roślina jednoroczna o wyprostowanej łodydze o wysokości do 2 m lub większej. Łodyga jest pusta w środku, z gąbczastym rdzeniem. Kwiatostany w postaci koszyczka znajdują się na szczycie łodygi. Słonecznik kwitnie w lipcu-sierpniu, we wrześniu kłos jest odcinany i wyjmuje się nasiona. Zawartość oleju w nasionach sięga 25%.

Najczęściej do celów leczniczych wykorzystuje się brzeżne jałowe kwiaty i liście z sadzonkami o długości 3–4 cm, które zbiera się w początkowej fazie kwitnienia. Suszy się pod baldachimem w wentylowanym pomieszczeniu. Gotowe surowce są przechowywane przez 2 lata.

Literatura specjalistyczna również zawiera niewiele materiałów na temat terapeutycznego wykorzystania tej rośliny. W rzeczywistości słonecznik może stać się niezawodnym pomocnikiem w leczeniu wielu chorób, a do tego można użyć korzeni, łodyg, kwiatów i nasion.

Słonecznik: właściwości lecznicze

Olej słonecznikowy stosuje się do inhalacji w chorobach nosogardzieli, doskonały do ​​okładów olejowo-gorczycowych na zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych ma szerokie zastosowanie w profilaktyce i leczeniu miażdżycy, a także jako środek przeczyszczający i żółciopędny w chorobach wątroby i dróg żółciowych. Olej słonecznikowy jest częścią leków na stwardnienie rozsiane.

Kapelusze słonecznika o mleczno-woskowej dojrzałości to skarbnica zdrowia. Zawierają różnorodne substancje biologicznie czynne, niezbędne dla organizmu człowieka. Ich działanie jest różnorodne – normalizują przemianę materii, poprawiają ukrwienie, rozpuszczają kamienie w nerkach i wątrobie, działają przeciwnowotworowo, usuwają z organizmu nadmiar cholesterolu i toksyn.

Przy przeziębieniach i chorobach płuc słonecznik zapewnia znaczną pomoc. Napar alkoholowy z kwiatów brzeżnych i liści (w równych proporcjach) stosuje się jako środek przeciwgorączkowy przy zapaleniu oskrzeli i astmie oskrzelowej. Aby przygotować napar alkoholowy, 1 część surowców słonecznikowych zalewa się 5 częściami alkoholu i podaje przez 2 tygodnie w ciepłym, ciemnym miejscu. Nalewka jest gotowa, gdy płyn stanie się brązowy i oleisty. Weź napar z 1 łyżki. łyżka 3 razy dziennie 20 minut przed posiłkiem. Nie należy przyjmować tej nalewki dłużej niż 3 dni.

Aby obniżyć temperaturę , zaleca się stosowanie wodnego naparu z suszonych kwiatów słonecznika. W tym celu 1 łyżkę suszonych kwiatów zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić w ciepłe miejsce na 25-30 minut, przecedzić. Spożywać 1 szklankę 2-3 razy dziennie.

W tych samych celach stosuje się rdzeń łodygi słonecznika. Aby przygotować napar, należy wziąć 1 łyżkę posiekanego rdzenia, zalać 1 łyżką wrzącej wody, gotować w przez 4-5 minut, mieszając, schłodzić w temperaturze pokojowej, przecedzić. Weź 0,25 szklanki 5 razy dziennie. Ten sam napar można stosować do płukania gardła.

Na suchy kaszel i krztusiec stosuje się mieszankę składają się z 2 łyżeczek nasion słonecznika, 1 łyżeczki liści słonecznika, 1 łyżeczki ziela podbiału, 1 łyżeczki ziela miodunki lekarskiej . Aby przygotować wywar, 2 łyżki rozgniecionej mieszanki zalać 1 szklanką wrzącej wody, dodać miód i sok z cytryny. Weź 2-3 łyżki stołowe 5-6 razy dziennie.

W przypadku grypy dobry wynik daje mieszanka składająca się z równych części suszonych kwiatów słonecznika i kwiatów lipy. Aby go przygotować, zalej 2 łyżki rozgniecionej mieszanki 1 szklanką wrzącej wody, odstaw na 20 minut, przecedź, dosłodź miodem. Weź 1 szklankę 3 razy dziennie.

Na ból żołądka stosuje się zbiór składający się z 3 części korzenia słonecznika, 2 części nasion kopru włoskiego i 2 części liści babki lancetowatej. Aby przygotować napar, 1 łyżkę rozdrobnionej mieszanki zalej 1 szklanką wrzącej wody, odstaw w ciepłe miejsce na 1 godzinę, przecedź. Weź 0,3 szklanki 3 razy dziennie.

Aby poprawić funkcje motoryczne żołądka i jelit oraz zapalenie pęcherzyka żółciowego, olej słonecznikowy przyjmuje się 1 łyżkę stołową 2-3 razy dziennie. Przyjmuje się również 1 łyżkę stołową rano w celu zapobiegania miażdżycy.

Odwary z płatków słonecznika stosuje się w celu pobudzenia apetytu . Aby to zrobić, musisz zaparzyć 1 łyżkę płatków w 1 szklance wrzącej wody, takiej jak herbata, i wypić 0,5 szklanki 30 minut przed posiłkiem. Możesz również użyć nalewki z płatków i liści na wódce.

Dla poprawy pracy wątroby i nerek stosuje się również napar z suszonych liści słonecznika. Aby go przygotować, 1 łyżkę stołową surowca należy zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić w ciepłe miejsce na 40 minut, przecedzić. Weź 0,5 szklanki 3 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem.

Z trudnością w oddawaniu moczu w medycynie ludowej stosuje się kolekcję składającą się z równych części korzenia i rdzenia słonecznika. W celu przygotowania naparu 1 łyżkę rozdrobnionej mieszanki zalać 1 szklanką gorącej wody, gotować 3–4 minuty, odstawić na 30–40 minut, przecedzić. Weź 1 szklankę 5 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem. Przeprowadź dwa do trzech miesięcznych terapii leczniczych z 10-dniowymi przerwami między nimi.

Przy nerwobólach w sercu pomaga nalewka z wódki z liści i kwiatów słonecznika. Aby go przygotować, słoik napełnia się w jednej czwartej pokruszoną mieszanką liści i kwiatów. Następnie uzupełniono wódką. Zakręca i odstawia w ciemnym miejscu na 2 tygodnie. Po przefiltrowaniu nalewkę przyjmuje się 1 łyżeczkę 3 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem.

Jako dobry środek rozszerzający naczynia krwionośne, który łagodzi skurcze naczyń mózgowych i skurcze serca, zielarze zalecają nalewkę czosnkową w oleju słonecznikowym. Aby go przygotować, mocno posiekaną główkę średniej wielkości czosnku należy zalać 1 szklanką oleju słonecznikowego i odstawić na jeden dzień. Do podawania doustnego należy wziąć 1 łyżeczkę świeżego soku z cytryny, wlać do łyżki stołowej, dodać 1 łyżeczkę oleju czosnkowego. Przyjmować 3 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem. Przebieg kuracji trwa od 1 do 3 miesięcy, następnie miesięczna przerwa i powtórzenie kuracji.

W leczeniu nadciśnienia stosuje się mieszankę składającą się z równych części kwiatów słonecznika i pędów kukurydzy. Aby przygotować napar, 1 łyżkę rozdrobnionej mieszanki zalać 1 szklanką wrzącej wody, pozostawić do ostygnięcia w temperaturze pokojowej, dodać roztopiony cukier do smaku. Weź napar 0,5 szklanki 3 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem.

Na reumatyzm stosuje się napar ze słonecznika na wódce. Do jego przygotowania wykorzystuje się cały koszyk, gdy nasiona dopiero zaczynają dojrzewać. Kosz jest odcinany, krojony na małe kawałki, zalewany wódką, dodaje mały kawałek szarego mydła, umieszczany na słońcu i odstawiany na 9 dni. Ta mieszanka jest wcierana w obolałe miejsca.

Na dnę stosuj okłady z alkoholowej nalewki z kwiatów słonecznika. Aby go przygotować, słoik napełnia się jedną trzecią zmiażdżonymi kapeluszami słonecznika, zalewa wódką i codziennie wstrząsając, odstawia na dwa tygodnie, filtruje.

Korzenie słonecznika są uważane za skuteczne narzędzie w oczyszczaniu stawów z osadów soli, rozpuszczaniu kamieni nerkowych i wątrobowych oraz w leczeniu osteochondrozy. Aby przygotować wywar, gotuj 1 szklankę posiekanych korzeni na małym ogniu przez 5 minut w 3 litrach wody. Pij wywar o objętości 1 litra przez 3 dni. Następnie gotuj te same korzenie w 3 litrach wody przez 10 minut i pij również przez 3 dni. Pełny cykl leczenia wynosi 6-7 tygodni. Podczas leczenia nie można jeść ostrych, kwaśnych i wędzonych potraw, a także spożywać alkoholu.

 

Read Previous

Nalewka Bursztynówka – lecznicze właściwości naturalnego eliksiru, gotowy przepis

Read Next

Serdecznik pospolity – jakie leczy choroby?

Most Popular