Szczodrak krokoszowaty i niesamowite właściwości jego korzenia

szczodrak-krokoszowaty

Szczodrak krokoszowaty ( łac. Rhaponticum carthamoides) to wieloletnia roślina zielna należąca do rodziny Aster, rodzaju Rapontikum. Średnia wysokość rośliny to 50-80 cm, jednak zdarzają się okazy o wysokości około 2 metrów. Łodyga jest pusta, żebrowana, pajęczynowo-owłosiona.

Liście Szczodraka są głęboko pierzaste z jajowato-lancetowatymi, ząbkowanymi płatami wzdłuż krawędzi.

Szczodrak krokoszowaty kwitnie w drugiej połowie lata (lipiec-sierpień). Kwiaty są rurkowate, fioletowe, zebrane w pojedyncze duże ( 3-8 cm średnicy) koszyczki. Po kwitnieniu powstają owoce – niełupki z nasionami o wielkości 6-8 mm.

Szczodrak krokoszowaty doskonale znosi surowe zimy, ale latem jest wybredny w stosunku do nasłonecznienia i nie lubi nadmiernej wilgoci.

Zbieranie surowców

Kłącza zbiera się pod koniec lata lub jesienią, po pełnym dojrzeniu owoców, nie wcześniej niż w trzecim roku życia. Korzenie wykopuje się, strząsa z ziemi, szybko myje i suszy w suszarce w temperaturze +60°C lub w nasłonecznionym miejscu. Okres trwałości domowych surowców leczniczych wynosi 24 miesiące.

Właściwości lecznicze

Ze względu na bogaty skład biochemiczny korzenie roślin zawierające kwasy organiczne, żywice, garbniki, karotenoidy, inulinę, gumę i kwas askorbinowy są szczególnie poszukiwane.

Wiadomo, że preparaty z korzenia, (ekstrakt, napar, nalewka) zwiększają wydolność, łagodzą zmęczenie nerwowe i fizyczne, wzmagają popęd seksualny u mężczyzn oraz pobudzają krążenie krwi.

Wiele naszych i zachodnich źródeł twierdzi, że preparaty z korzenia Szczodraka są w stanie zwalczać nawet agresywne formy raka, w tym białaczkę i gruczolakoraka płuc. Korzenie, poddane specjalnej obróbce, hamują żywotność komórek, a także indukują apoptozę komórek nowotworowych glejaka, białaczki, gruczolakoraka płuc. Ze względu na obecność kwasu kawoilochinowego, korzeń może być przydatny w kompleksowym leczeniu nowotworów.

Badanie wykazało, że ekstrakt z korzenia zmniejszał potencjał błony mitochondrialnej we wszystkich testowanych liniach ludzkich komórek rakowych i miał działanie genotoksyczne poprzez zwiększanie uszkodzeń mitochondrialnego i komórkowego DNA. Ekstrakt wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe w różnych komórkach nowotworowych, powodując dysfunkcję mitochondriów, ale mechanizm działania nie jest jeszcze jasny.

Korzeń może być przydatny w leczeniu cukrzycy. Badanie przeprowadzone w 2012 roku na szczurach z cukrzycą wykazało, że zwierzęta doświadczalne, które otrzymywały tłuste i słodkie pokarmy, ale przyjmowały preparaty z korzenia maralu, miały niską tolerancję glukozy, poprawiały ilość i jakość enzymów wątrobowych, a także obniżały skurczowe ciśnienie krwi. Dlatego warto wierzyć, że rewolucja w branży farmaceutycznej jest już blisko.

Dobrą wiadomością dla osób odchudzających się jest to, że wykazano, że korzeń pomaga spalać tłuszcz.

Najczęstsze zastosowania:

  • depresja; cukrzyca;
  • syndrom metabliczny;
  • przeziębienia, infekcje wirusowe (ARVI), grypa;
  • guzy nowotworowe;
  • chroniczne zmęczenie;
  • zaburzenia erekcji (impotencja).

Przedstawiciele medycyny sportowej twierdzą, że korzeń Szczodraka krokoszowatego jest bogaty w sterydy roślinne (ekdysteroidy), które promują syntezę białek, co oznacza, że ​​ma właściwości anaboliczne, ale bez skutków ubocznych sterydów anabolicznych. To prawda, że ​sterydy zwiększają produkcję żeńskiego hormonu – estrogenu. Tylko kilku sportowców miało nieznacznie podwyższony poziom testosteronu i progesteronu.

Dla mężczyzn tradycyjna medycyna ma szczególny dar. Uważa się, że preparaty z korzenia maralu pobudzają męską potencję i pożądanie seksualne. Trudno mówić o skuteczności tego wyroku. Przeczytaj poprzedni akapit, w miejscu o testosteronie.

Korzeń dla mężczyzn

100 gramów suchych surowych korzeni zalać szafranową butelką wódki lub rozcieńczonego alkoholu, a następnie odstawić w ciemne miejsce na 3-4 tygodnie. Gdy nalewka z wódki jest gotowa, weź 1,5-2 ml na pół godziny przed posiłkiem 3 razy dziennie przez 30 dni.

Wodny napar z korzenia: zalej 10 gramów suchych korzeni pół litra wrzącej wody, przykryj naczynie pokrywką i umieść w ciepłym miejscu, okrywając kocem . Gotowy napar przechowywać w lodówce i przyjmować 3 razy dziennie przed posiłkami, dzieląc szklankę na trzy części.

Wzmacnianie potencji w ten sposób jest przeciwwskazane w przypadku problemów z sercem i naczyniami krwionośnymi, przy niewydolności nerek i zwiększonej pobudliwości.

Read Previous

Kapusta leczy oparzenia, choroby wątroby i śledziony

Most Popular