Tartinki – prosty przepis

tartinki

Przed organizatorami spotkań towarzyskich zawsze rodzi się dylemat, co podać do jedzenia. Słone paluszki przeszły już swoją drogę i odeszły do lamusa „kulinarnego”. Czym można zaskoczyć zaproszonych gości ? Tartinki, to najłatwiejszy sposób zastąpienia słonych paluszków. Jeśli jeszcze zostaną od podstaw wykonane własnoręcznie, nie na krakersach, ciasteczkach czy innych spodach, zaskoczyć można wszystkich uczestników spotkana.

Sposób wykonania jest banalnie prosty, wymaga jedynie trochę czasu. Efekt własnoręcznego dzieła spotka się na pewno z podziwem i uznaniem.

Do dzieła, jak to zrobić :

Składniki:

  • mąka pszenna TYP 750 – 1 kilogram;
  • drożdże świeże – 100 gram;
  • mleko – 2 szklanki;
  • cukier – 3 łyżki;
  • śmietana kwaśna 30 % – 3 łyżki;
  • olej ½ szklanki, opcjonalnie masło 200gram;
  • sól – 1 łyżka;
  • żółtko – 1 sztuka.

Przygotowanie ciasta polega na rozrobieniu drożdży w mleku z cukrem i zmieszaniu wszystkich składników w celu wyrobienia ciasta. Ciasto dobrze wyrobione powinno około 2 godzin wyrastać. Wyrośnięte ciasto należy wyłożyć na stolnicę lub duży blat stołu

Uwaga – drobny myk

Wyrośnięte ciasto należy rozwałkować na duży placek, grubości około ½ centymetra, z rozwałkowanego ciasta szklanką należy wyciąć równe krążki i przełożyć na blachę, zostawiając pod przykryciem na 40 minut. Krążki trochę urosną.
Tak przygotowane bułeczki wstawić do piekarnika, nagrzanego na 220 stopni i piec około 10 minut.
Przed włożeniem do piekarnika dobrze jest posmarować wierzch bułeczek żółtkiem rozbełtanym z olejem, nabiorą koloru podczas pieczenia.

Tak otrzymane małe bułeczki mogą stanowić doskonalą podstawę do sporządzenia tartinek. Można je delikatnie przekroić i zastosować pod tartinki z rożnymi pastami. Nieprzekrojone mogą być podstawą do fantazyjnych nałożeń np. szynką, serem itp.
Z podanej w przepisie porcji wyjdzie około 50 małych bułeczek.

Jeśli zaplanowane jest stosowanie past to w procesie przygotowywania ciasta dodajemy olej słonecznikowy. Jeśli tartinki będą zdobione wędlinami serami itp. to przygotowując ciasto w miejsce oleju stosujemy roztopione masło, tartinki nie będą wymagały smarowania masłem.

Read Previous

Czy pieczywo jest zdrowe?

Read Next

Pizza na cieście gryczanym – bezglutenowa alternatywa dla tradycyjnej pizzy

Most Popular