Chleb żytni razowy z sezamem na miodzie z mniszka – Łatwy przepis na chleba

zytni razowy chleb z sezamem

Prosty łatwy sposób jak upiec zdrowy chleb. Połączenie mąki żytniej razowej z miodem z mniszka lekarskiego (można zastąpić każdym innym miodem)  z dodatkiem sezamu zaspokoi najbardziej wyszukane smaki jakie możemy oczekiwać od chleba. Dodatek sezamu podnosi kaloryczność każdego zjedzonego kawałka. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi można łatwiej i szybciej zaspokoić pragnienie głodu nie przejadając się.

Przygotuj Składniki

W podanym przepisie zastosowano :

  • zakwas żytni z mąki TYP 2000 – 0, 25 kilograma;
  • mąkę żytnią TYP 2000 – 0, 6 kilograma;
  • sezam nie palony – 0, 2 kilograma;
  • miodek z mniszka lekarskiego – 4-5 łyżek;
  • sól kłodawską niejodowana – 1 ½ łyżki;
  • wodę letnia łącznie około 0, 5 litra.

Przepis można modyfikować, zamieniając rodzaje mąki, z której ma być wykonana całość, również miodek i sezam może być w różnych ilościach, o tym decyduje każdy według własnego uznania.

Co będzie potrzebne aby ten smaczny chleb wykonać w domowych warunkach. Podstawą jest zakwas, ponieważ chleb będzie w wersji bez drożdży.
Zakwas powinien być wykonany wcześniej jeśli nie mamy już gotowego, używanego do innych wypieków chleba.

Zakwas żytni

Zakwas możesz w bardzo prosty sposób przygotować z naszego przepisu “Jak zrobić domowy zakwas na chleb“.

Zaczyn

Z przygotowanego zakwasu odmierzyć należy 250 gram przelać do miski w której będzie wyrabiany zaczyn, dolać 0, 3 litra letniej wody mieszając z zakwasem. Do tak przygotowanego zakwasu należy wsypać 0, 3 kilograma mąki żytniej TYP 2000, wszystko dokładnie wymieszać i wyrobić na półpłynną masę.

Tak wykonany zaczyn należy przykryć lnianą ścierką i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Czas wyrasta zaczynu to w zależności od warunków otoczenia około 12 godzin. W tym czasie zaczyn powinien powiększyć swoją objętość.

Ciasto zasadnicze

Do wyrośniętego zaczynu należy dosypać 0, 3 kg mąki żytnie TYP 2000, dolać 1 ½ szklanki letniej wody, dołożyć 4-5 łyżek miodu z mniszka lekarskiego i dosypać 0, 2 kilograma sezamu. Należy jeszcze pamiętać o soli, którą w ilości 1 ½ łyżki dosypujemy na samym końcu. Całość składników należy dokładnie wyrobić na jednolita masę, która powinna być lekko płynna.

Tak wyrobione ciasto należy przełożyć do foremek wysmarowanych tłuszczem, wygładzić i przykryte odstawić do ponownego wyrośnięcia. Czas wyrastania również w tym przypadku zależy od czynników zewnętrznych, trwa kilka godzin. W tym czasie ciasto powinno zwiększyć swoją objętość.

Wypiek

Końcowym etapem jest przygotowanie piekarnika, należy rozgrzać go do temperatury 250 stopni, następnie włożyć foremki z wygarowanym ciastem do piekarnika, ustawić minutnik na 15 minut i po tym czasie zmniejszyć temperaturę o 20 stopni. Po kolejnych 15 minutach, temperaturę należy obniżyć o kolejne 20 stopni, minutnik na kolejne 15 minut, po tej zmianie należy delikatnie wyjąć podpieczony chleb z foremek i zostawić na kratce w piekarniku na 10 minut.

Po tym czasie można ostrożnie wyjąć chleb z piekarnika używając rękawice odporne na ciepło i postukać w spód, jeśli wyda głuchy odgłos to będzie sygnał, że jest upieczony, jeśli nie należy dopiec przez kolejne 5-10 minut.
Gotowy upieczony chleb powinien ostygnąć na kratce.

 

 

Read Previous

Chleb pszenno żytni na zakwasie – przepis na chleba dla początkujących

Read Next

Jak upiec bezglutenowy chleb na mące gryczanej i podmłodzie – prosty przepis

Most Popular